poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Majówka 2023 w Muzeum

Jak doskonale wiadomo, Muzeum Ziemi Złotowskiej jest miejscem bez wątpienia magicznym, bez trudu przenoszącym zwiedzających w odległe, niekiedy bardzo odległe czasy. Ale muzeum potrafi też przenieść swych sympatyków w przyszłość! Dowodem jest fakt, że tegoroczna majówka w muzeum rozpocznie się już w sobotę 29 kwietnia 2023 r.!

Tego dnia obiekty Muzeum Ziemi Złotowskiej będzie można zwiedzać nieodpłatnie z przewodnikiem. Zapraszamy na początek do siedziby muzeum przy ul. Wojska Polskiego 2a, gdzie w XVII-wiecznej kamienicy czeka na Państwa ekspozycja archeologiczna, wystawa z wydarzeniami z historii miasta i okolicy z okresu I Rzeczypospolitej do końca XIX w., stylowy salonik mieszczański, czarna kuchnia i sala Rodła z bogatymi zbiorami. Niesamowite wrażenia gwarantowane.

Nieopodal muzeum, w podwórzu posesji przy pl. Paderewskiego 13, mieści się Galeria za winklem z wystawą stałą „Moje miasto, a w nim – Złotów w PRLu”. Zgromadzono tam mnóstwo przedmiotów używanych w życiu codziennym przed co najmniej 30. latami, które przypomną starszym miłośnikom historii dawne czasy, a młodym unaocznią, jak to drzewiej bywało! Dopełnieniem ekspozycji i oferty Galerii za winklem jest wystawa czasowa poświęcona wybitnemu Polakowi – Mikołajowi Kopernikowi, sklepik z pamiątkami oraz punkt Informacji Turystycznej.

Kontynuacją muzealnej podróży w czasie i przestrzeni będzie wystawa w Spichlerzu Złotowskim poświęcona „Szkole polskiej na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939”. Zabytkowy spichlerz z klasą lekcyjną sprzed wojny mieści się przy ul. Spichrzowej 9, warto tam zajrzeć, na najwyższe piętro budowli.

Niemniej interesująca jest Zagroda Krajeńska położona przy promenadzie nad Jeziorem Miejskim. W zagrodzie dominuje zrekonstruowana chata ze Świętej z pełnym starodawnym wyposażeniem, ponadto zabudowania gospodarcze – obora, stodoła, kuźnia, a także ścieżka zmysłów, quiz oraz efektowne koło młyńskie posadowione na strumyku łączącym jeziora Miejskie i Zaleskie. Wizyta w zagrodzie pozostanie w Waszej pamięci niezapomnianą przygodą!

Prawdziwą perełką wśród zabytków Złotowa jest Kaplica Pamięci przy ul. Staszica – odrestaurowana kaplica poewangelicka, gdzie także zapraszamy zwiedzających. Nieduża świątynia, dawniej służąca jako dom przedpogrzebowy, obecnie swym odnowionym wnętrzem, dzięki 16. tablicom, i eksponatom opowiada trudne losy Ziemi Złotowskiej, od jej zarania do końca II wojny światowej.

Zapraszamy jeszcze raz w sobotę 29 kwietnia 2023 r. do wszystkich wymienionych lokalizacji. Zwiedzanie Kaplicy Pamięci i wystawy w Spichlerzu „Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939” prosimy umawiać wcześniej pod nr telefonu: 780 134 919.

Uwaga – w kolejnych dniach – 30 kwietnia – 3 maja – wszystkie obiekty Muzeum Ziemi Złotowskiej będą nieczynne.

Skip to content