W dniach 1 – 3 maja Muzeum Ziemi Złotowskiej będzie nieczynne.
Zapraszamy do wszystkich wymienionych lokalizacji na ostatnie kwietniowe zwiedzanie w środę 30 kwietnia 2025 r.
W Zagrodzie Krajeńskiej położonej przy promenadzie nad Jeziorem Miejskim dominuje zrekonstruowana chata ze Świętej z pełnym starodawnym wyposażeniem, ponadto zabudowania gospodarcze – obora, stodoła, kuźnia, a także ścieżka zmysłów, quiz oraz efektowne koło młyńskie posadowione na strumyku łączącym jeziora Miejskie i Zaleskie. Wizyta w zagrodzie pozostanie w Waszej pamięci niezapomnianą przygodą!
W podwórzu posesji przy pl. Paderewskiego 13 mieści się Galeria za winklem z wystawą stałą „Moje miasto, a w nim – Złotów w PRLu”. Zgromadzono tam mnóstwo przedmiotów używanych w życiu codziennym przed co najmniej 30. latami, które przypomną starszym miłośnikom historii dawne czasy, a młodym unaocznią, jak to drzewiej bywało! Dopełnieniem ekspozycji i oferty Galerii za winklem jest wystawa czasowa przepięknej chodzieskiej porcelany.
Kontynuacją muzealnej podróży w czasie i przestrzeni jest wystawa w Spichlerzu Złotowskim „Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939”. Zabytkowy spichlerz z klasą lekcyjną sprzed wojny mieści się przy ul. Spichrzowej 9, warto tam zajrzeć, na najwyższe piętro.
Prawdziwą perełką wśród zabytków Złotowa jest Kaplica Pamięci przy ul. Staszica – odrestaurowana kaplica poewangelicka, gdzie także zapraszamy zwiedzających. Nieduża świątynia, dawniej służąca jako dom przedpogrzebowy, obecnie swym odnowionym wnętrzem, dzięki 16. tablicom, i eksponatom opowiada trudne losy Ziemi Złotowskiej, od jej zarania do końca II wojny światowej.
UWAGA — Zwiedzanie Kaplicy Pamięci i wystawy w Spichlerzu „Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939” prosimy umawiać wcześniej pod nr telefonu: 780 134 919.