poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Ornat Krajeński – dzieło Joanny Skiery ze Złotowa

Ornat Krajeński, dzieło Joanny Skiery ze Złotowa Haft Krajeński ❤

29.05.2023, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzono odpust ku czci Królowej Krajny, a także dziękowano za 100 lat obecności w sanktuarium Misjonarzy Świętej Rodziny.

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. na Placu Objawienia przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, w ornacie krajeńskim dziękował gospodarzom za stuletnie dzieło ewangelizacji. – Bądź pozdrowiona Pani na Krajnie, Matko Pocieszenia, Matko Kościoła, moja Matko. Przychodzimy dzisiaj przed Twój obraz, by Ci dziękować i prosić, bo mamy odpust, więc całe niebo dla nas otwarte – dodał bp Dariusz Kałuża MSF.

W sanktuarium modlili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, władz zakonnych, ruchów, stowarzyszeń, służb mundurowych i wierni z różnych stron Polski.

Górka Klasztorna znajduje się w środku Krajny. Miejsce jest znane z cudownego obrazu, a także ze studzienki. Położony w jej pobliżu, przed krzyżem misyjnym, głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę objawienia się Matki Bożej pastuszkowi pasącemu w gaju bydło. Było to pierwsze objawienie maryjne na ziemiach polskich. Na miejscu obecnej świątyni stały inne kościoły. Pierwsza wzmianka o cudownym wizerunku Królowej Krajny, namalowanym w warsztatach bernardyńskich, pochodzi z 1680 roku.

Sanktuarium w 1923 zyskało nowych opiekunów – Misjonarzy Świętej Rodziny. Kapłani i bracia odnowili w tym miejscu życie religijne, które od ich przybycia nazwano Górką Klasztorną. Wielokrotnie próbowano je wymazać ze świadomości Polaków. Działo się to m.in. w okresie protestantyzmu, podczas najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy podczas II wojny światowej. To w Górce w okresie okupacji stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

Po wojnie zakonnicy powrócili do domu. Dziewięć lat później – w 1954 roku – toruński artysta prof. Jerzy Hoppen namalował obraz Matki Bożej Góreckiej, który w czerwcu 1965 został ukoronowany przez Prymasa Tysiąclecia. Dzisiaj Górka Klasztorna jest kojarzona z maryjnością i męczeństwem, które wciąż owocuje. Miejsce to w 1971 roku stało się siedzibą parafii. W 2015 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej.

Skip to content