poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Zabawkowe ferie 2017 w muzeum

Dzięki współpracy Muzeum Ziemi Złotowskiej z Miejską Biblioteką Publiczną i Złotowskim Centrum Aktywności Społecznej udało się zaplanować wspólny program zajęć dla dzieci w trakcie ferii zimowych. Hasłem przewodnim spotkań są zabawki. Inspirację warsztatów w muzeum stanowią przedmioty pochodzące z muzealnych zbiorów lub nawiązania do lokalnych tradycji. Na warsztaty dzieci nie muszą nic ze sobą przynosić. Wszystkie materiały będą dostępne na miejscu. Zapraszamy do nas dzieci w wieku szkolnym, na pewno będą się świetnie bawić, a przy okazji zapoznają się z ciekawą historią zabawek. Ale uwaga, ilość miejsc ograniczona, nie prowadzimy zapisów i rezerwacji.

 

31.01.2017 (wtorek), godz. 10-12
KRAINA LUDOWYCH ZABAWEK
Dzieci poprzez prezentacje multimedialną zapoznają się z historią zabawek. Tradycje ich powstawania  sięgają do dziejów wielu pokoleń.  Zabawki z drewna wykonywało się przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Zdobiono je różnymi technikami: malowano i ryzowano używając wzorów roślinnych i geometrycznych, które zdobiły powierzchnię zabawki. W muzeum znajdują cię rzeźby wykonane przez ludowych artystów, z którymi warto się zapoznać. Warsztaty będą prowadzone pod kierunkiem artysty plastyka Marka Nowicza. Będziemy wycinać ze sklejki przedstawienia zwierzęce – ptaszki, koniki itp. W ten sposób powstałe zabawki będą ozdabiane farbami, włóczką, materiałami. Mocno zadziała wyobraźnia naszych „małych gości”. Gotowe zabawki dzieci zabiorą do domu,  gdzie będą mogły ozdobić swój pokój lub podarować bliskim upominek z naszego pierwszego zimowego spotkania.

 

3.02.2017 (piątek), godz. 10-12
MAGIA SŁOWIAŃSKICH LALEK MOTANEK
Zapraszamy dzieci do zapoznania się ze starą słowiańską tradycją.  Tworzenie lalek-motanek wywodzi się z wielowiekowej mądrości ludowej. Wiedza o nich jest spuścizną naszych przodków. Tworzone w dobrych celach przynosiły pomyślność, chroniły przed złem, a nawet spełniały życzenia. Wykonywały je nasze prababki i bacie, z miłością i zgodnie z rytuałami. Do ich powstania używa się tylko prostych materiałów: wełny, tkanin, koronek, sznurków itd. Nasze muzeum w swoich zasobach posiada lalki wytworzone podobną techniką. Po zapoznaniu się z eksponatami każde dziecko stworzy swoją niepowtarzalną lalkę-motankę (bez użycia igły), którą będzie mogło się pochwalić znajomym, czy też obdarować najbliższą osobę z magicznymi życzeniami spełnienia marzeń.

 

7.02.2017 (wtorek), godz. 10-12
BUDUJEMY DOMEK
Poprzez prezentacje multimedialną zaprosimy dzieci do obejrzenia unikatowej kolekcji z wystawy w muzeum w Warszawie. Znajduje się tam ponad 100 domków z całego świata, w tym wyjątkowe zabawki polskie. W Muzeum Złotowskim można również obejrzeć mebelki  do domku dla lalek, które zostały wytworzone w I pierwszej połowie XX w. Wprowadzenie do historii domków dla lalek, pomoże nam stworzyć własne wnętrze domku – meble, wystrój, aranżację. Każde dziecko będzie mogło wykazać się pomysłowością i wykreować swój zaczarowany świat.

 

10.02.2017 (piątek), godz. 10-12
PACYNKOWA LEGENDA ZŁOTOWA
Zapoznamy się z jedną z ciekawszych legend Złotowa. Inspirując się lalkami krajeńskimi Pani Elżbieta Weinstock z Buczka Wielkiego, stworzymy pacynki na bazie drewnianych łyżek, zmieniając ich podstawową rolę. W przeszłości dzieci biegały z taką łyżką przy pasku, aby w momencie kiedy nadejdzie pora posiłku mieć ją w ręku. Drewniana łyżka była przez długi czas podstawowym sprzętem kuchennym. Dzięki wyobraźni dzieci, przy pomocy farb, materiałów, włóczek powstaną łyżkowi bohaterowie naszej legendy. Jeżeli czas pozwoli stworzymy również scenografie dla odtworzenia klimatu baśni.

Skip to content