60+ Kultura – Weekend z Muzeum

„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”

27 – 29 września 2019

W ramach ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura” zapraszamy na spędzenie weekendu z muzeum. Akcja „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestnictwa życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. Muzeum przy współpracy z aktywnymi seniorami lokalnymi już po raz trzeci zaprasza mieszkańców Złotowszczyzny na weekendowe spotkania kulturalne.

27 września 2019 (piątek), godz. 17.00

Wykład „90-lecie szkół polskich na Złotowszczyźnie”

spichlerz złotowski, ul. Spichrzowa 9, I piętro

W związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą powstania szkół polskich na Złotowszczyźnie, Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wykład muzealny z prezentacją multimedialną. 90 lat temu pod egidą Związku Polaków w Niemczech zaczęły żywiołowo powstawać prywatne, katolickie, polskie szkoły. Spośród 37 szkół w Niemczech aż 23 były na ziemi złotowskiej. Do tego tzw. ochronki, czyli inaczej przedszkola, świetlice wiejskie, biblioteki, towarzystwa śpiewacze, teatry amatorskie, drużyny harcerskie i zespoły sportowe oraz prasa polonijna. Wszystko to stanowiło ostoję polskości i chroniło, wzmacniało ducha narodowego. Warto pamiętać, że wszystkie inicjatywy zawdzięczali Polacy niezłomnemu proboszczowi z Zakrzewa, księdzu Domańskiemu.

28 września 2019 (sobota), godz. 10-14

wstęp wolny do Muzeum Ziemi Złotowskiej

Złotów, ul. Wojska Polskiego 2a

W sobotę 28 września zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania jedynej w okolicy instytucji muzealnej. W Muzeum Ziemi Złotowskiej znajdują się zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne związane z miastem i okolicą, akcentujące polskość Krajny Złotowskiej oraz walkę o język polski i tożsamość kulturową Ziemi Złotowskiej w czasie 173 lat niemieckiego panowania na tych terenach. Można obejrzeć dzieła twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, wystawy okolicznościowe i tematyczne, jak też zaopatrzyć się w literaturę regionalną z bogatej oferty muzeum. Polecamy wystawę czasową „Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka (1742-1819)”.

29 września 2019 (niedziela), godz. 11-16

„Aktywny ryneczek – Targowisko Sztuki”

Plac Paderewskiego w Złotowie

W niedzielę 29 września Muzeum Ziemi Złotowskiej proponuje wydarzenie artystyczne w przestrzeni placu Paderewskiego. W godzinach 11-16 odbędzie się tam Aktywny Ryneczek. Na złotowskich kramach zaprezentują się aktywni seniorzy. Będziemy gościć twórców ze Stowarzyszenia Artystów „Pasja”, Klubu Terapii Zajęciowej działającego przy SM Piast, podopiecznych Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Złotowie oraz lokalnych pasjonatów. Zachęcamy mieszkańców do rozmów z wystawcami, przyglądania się ich zasobom i zakupów.