poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

„WISŁA TO RODŁO – RODŁO TO WISŁA”

 

9 lutego 2018 (piątek), godz. 17 – otwarcie wystawy „WISŁA TO RODŁO – RODŁO TO WISŁA”

Wystawa prezentuje na pocztówkach i znakach pocztowych bieg rzeki Wisły, od jej źródeł do ujścia; a także Znak Rodła – graficzne wyobrażenie rzeki i symbol ZPwN. Ekspozycja wpisuje się w cykl obchodów roku 2018: 80. rocznicy Kongresu Związku Polaków w Niemczech w Berlinie oraz ustanowionego przez Senat RP Roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Powstały w 1922 roku Związek tworzyli Polacy na ziemiach pozostałych w Rzeszy wraz z rodakami emigrantami w Berlinie i w Westfalii-Nadrenii, z główną siedzibą w Berlinie (do 1939 roku). Związek reprezentował Polaków – obywateli Niemiec i polskie stowarzyszenia wobec władz niemieckich. Złotów w latach 1923-1939 był ważnym miastem Pogranicza, bowiem mieściły się tu najważniejsze biura i urzędy V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. To stąd zarządzano działalnością polonijną od Kaszub aż po Śląsk.
Część ekspozycji stanowią walory filatelistyczne, które tematycznie łączą się z Rodłem, symbolem Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Znak Rodła przyjęto w roku 1932 na 10 – lecie ZPwN; stanowił symbol łączności Polaków z narodem. Autorka znaku, artystka grafik Janina Kłopocka (1904-1982) zaprojektowała na czerwonym tle biały graficzny znak Wisły z Krakowem. Janina Kłopocka zaprojektowała także w 1972 roku znaczek i 2 kartki pocztowe, upamiętniające 50. rocznicę utworzenia Związku. Prezentowany jest pierwszy, stosowany w Polsce datownik okolicznościowy, który w rysunku zawiera RODŁO.
W Muzeum Ziemi Złotowskiej eksponowane są obiekty związane z tym znakiem. Wśród cennych eksponatów na uwagę zasługują: prawie niedostępny komplet płyt kongresowych ze znakiem Rodła, Przewodnik Kongresowy ZPwN, 1938 rok, album ze zdjęciami – pamiątka ze Zjazdu Młodzieży Polskiej z Zagranicy w Warszawie 12 – 14 VII 1935 roku, oraz dziennikarska relacja „Głosu Pogranicza i Kaszub” z 25 VII 1935 r. do w/w zdjęć w tym albumie.
Na wystawie prezentujemy również „świadka” uroczystości zaślubin Rodła z Wisłą: sztandar Rodła z Głomska skąpany w nurcie Wisły, pamiętnego 5 sierpnia 1934 roku, podczas podniosłej uroczystości w Warszawie. Głomsk to wieś krajeńska w Polsce położona w powiecie złotowskim, w gminie Zakrzewo. Wieś Głomsk istniała już w 1491 r. W XVII w. była własnością Grudzińskich, a potem Działyńskich, którzy sołectwu nadali przywileje. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Głomsk był silnym ośrodkiem polskości.
Pocztówki prezentują okazałe mosty, stocznie rzeczne, nadbrzeżne bulwary, przystanie, promy oraz inne budowle zlokalizowane na prawym i lewym brzegu rzeki wielu miejscowości. Należą do nich m.in. Wisła, Tyniec, Kraków, Kazimierz Dolny, Warszawa, Modlin, Płock, Włocławek, Nieszawa, Toruń, Fordon, Grudziądz, Mikoszewo, Gdańsk.
Wśród wielu obecnych gości wernisażu był Pan Alfons Tomke (ur. 16.07.1918 r.), mieszkaniec pobliskiego Zakrzewa – uczestnik Kongresu w Berlinie w 1938 roku. Burmistrz Miasta Złotowa Pan Adam Pulit osobiście podziękował współautorowi wystawy Romanowi Wikiełowi za ciekawą prezentację na złotowskiej wystawie.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy „Wisła to Rodło – Rodło to Wisła” było czynne stoisko Poczty Polskiej, które oferowało filatelistyczne pamiątki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zaprojektowane w Muzeum przez Renatę Kowalczyk i Jerzego Jelonka kartka beznominałowa i datownik okolicznościowy; spodobały się, zwłaszcza filatelistom. Datownik do 8 marca będzie stosowany w UP Złotów.
Wystawie towarzyszy wydany przez Muzeum katalog z tekstem Pana Romana Wikieła i Jerzego Jelonka, ilustracjami pocztówek i walorów filatelistycznych z prywatnej kolekcji oraz eksponaty muzealne związane tematycznie z Wisłą, Rodłem i ZPwN.

Wystawa czynna do 08.04.2018

Skip to content