poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Z życia wycięte – Teresa Jakubowska w Warszawie

Serdecznie polecamy wystawę wybitnej graficzki, od 17 listopada 2020
roku Honorowej Obywatelki Miasta Złotowa – Pani Teresy Jakubowskiej w Muzeum Karykatury w Warszawie.
 
Zachęcamy Państwa do oglądania wystawy online.
 

Teresa Jakubowska. Z życia wycięte

17 listopada 2020 – 23 maja 2021

Wystawa „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte” to wybór prac z kolekcji własnej artystki oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Tworzą ją czarno-białe prace graficzne, głównie linoryty, powstające od lat pięćdziesiątych XX wieku do wczesnych lat dwutysięcznych. Zwiedzający zobaczą między innymi kompozycje inspirowane codziennością PRL-u.

To satyryczne komentarze siermiężnej rzeczywistości, widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń kobiety-artystki. Wystawa obejmuje przykłady twórczości będące efektem artystycznych podróży Jakubowskiej – „pamiątki z miast” polskich i zagranicznych, dekoracyjne widoki Warszawy, Krakowa, Paryża, Rzymu czy Florencji. Odmienną treściowo i formalnie część ekspozycji stanowią realizacje wpisujące się w nurt „symboliczno-refleksyjny”.

Należą do nich prace tworzone od momentu przeprowadzki Teresy Jakubowskiej do Warszawy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. A wśród nich kompozycja „Miejsce na górze” z 1967 roku, za którą autorka otrzymała Brązową Szpilkę – nagrodę przyznawaną przez redakcję tygodnika „Szpilki”, a także „Majenie idola” i „Przewracanie idola” (dyptyk z 1972 roku) – przedstawienia o ponadczasowym przesłaniu i satyrycznej wymowie. Dopełnieniem wystawy są – eksponowane po raz pierwszy – matryce graficzne, odsłaniające warsztat pracy grafika.

Kuratorka wystawy: Karolina Prymlewicz

Rozmowa radiowa z kuratorką

Wysokie Obcasy artykuł Jakubowska

 
 
Skip to content