21-22.12.2016 – Grudniowy plan filmu „Gra w butelkę”

Leszek Sawicki, scenarzysta i reżyser realizowanego aktualnie filmu „Gra w butelkę” od kilku lat współpracuje z Muzeum Ziemi Złotowskiej, dokumentuje i popularyzuje historię i kulturę naszego regionu, Krajny Złotowskiej. Jest między innymi autorem znakomitego, świetnie przyjmowanego przez rdzennych mieszkańców Złotowszczyzny filmu dokumentalnego „Póki my żyjemy” oraz „Blesaj na swoje”.

Film „Gra w butelkę” nawiązuje do idei trzech kultur, które w ciągu ostatnich kilku wieków zadomowiły się na Krajnie Złotowskiej. Różni się od innych filmów fabularnych o tematyce historycznej tym, że spodoba się również młodemu pokoleniu. Gwarantuje to nowatorska konwencja filmu, ale też bardzo dobra, profesjonalna obsada aktorska. Autor doczekał się uznania i współpracy wielu gwiazd polskiego kina. Z reżyserem współpracuje też prof. Joachim Zdrenka z Poczdamu, który jest konsultantem i ekspertem do spraw polsko-niemiecko-żydowskich. Jeden z głównych motywów filmu – historia hotelu Lambertz w przedwojennym Złotowie – jest zupełnie pionierskim, dziewiczym tematem.

Muzeum złotowskie wspiera projekt wszelkimi sposobami, udostępniając swoje obiekty, eksponaty, przestrzenie i pracowników do pomocy przy scenografii etc. Podczas ostatniego planu nasza sala wystaw czasowych była bazą kostiumów dla aktorów. W naszych progach gościł m.in.: Wojciech Solarz, Mariusz Saniternik, Mieczysław Franaszek, Natasza Leśniak, Marta Chodorowska, Kamil Okulski i Cezary Krajewski. Polecamy galerię zdjęć z przygotowań do filmu. Bardzo dziękujemy Szymonowi Skoniecznemu, wolontariuszowi z I LO w Złotowie za pomoc na planie!