poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

wykład Powstańcy Wielkopolscy spoczywający na cmentarzu komunalnym w Złotowie

Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Roman Grzebel, wnuk Powstańca Wielkopolskiego serdecznie zapraszają:

Powstańcy Wielkopolscy spoczywający na cmentarzu komunalnym w Złotowie

– wykład wygłosi Roman Grzebel

27 grudnia 2022 (wtorek), godz. 17:00

Kaplica Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie

wstęp wolny

W grudniu 2022 roku mija 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Walki rozpoczęte 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu szybko rozlały się na teren całej pruskiej Prowincji Poznańskiej. Także w północnej Wielkopolsce rozgorzały krwawe boje o Chodzież, Czarnków i Wysoką. 

W ramach uczczenia rocznicy zapraszamy do składania kwiatów pod tablicą na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie, na której widnieje już kilkanaście osób, które brały udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 i spoczęły w Złotowie. Należy pamiętać o uczestnikach Powstania i mieszkańcach Powiatu Złotowskiego (będącego w 1918 r. na Pograniczu z Polską), było ich kilka tysięcy osób. Oni także walczyli i wspomagali Powstanie Wielkopolskie. Zbierali dla Powstańców: broń, żywność, ubrania i pieniądze. Do grona tych, którzy w ówczesnym czasie wspierali Powstańców należy wymienić osoby duchowne: Ks. dr Bolesław Domański, Ks. Maksymilian Grochowski, Ks. Leon Pellowski, Ks. Alfons Sobierajczyk, Ks. Brunon Sobierajczyk i wielu, wielu innych.

Następnie w Kaplicy Pamięci przy ul. Staszica genezę stworzenia miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich z terenu powiatu złotowskiego przedstawi Roman Grzebel z Tarnówki, który od lat zajmuje się badaniem i gromadzeniem faktów historycznych związanych z wydarzeniami zapoczątkowanymi 27 grudnia 1918 roku. Roman Grzebel, wnuk powstańca wielkopolskiego, członek nadzwyczajny Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Poznaniu, oraz członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego GNIAZDO.

Skip to content