poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Dzień Wolnej Sztuki 2019

W kwietniu 2019 roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci księdza Patrona Bolesława Domańskiego, człowieka ze wszech miar wartego czczenia i popularyzacji. Domański odegrał przeogromną rolę w kształtowaniu, kierowaniu życiem narodowym Polaków, którym nie dane było żyć w niepodległej Polsce. Ten kapłan i teolog oraz polityk, przywódca swego narodu na obczyźnie będzie głównym tematem Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Obiekty do powolnego zwiedzania w Muzeum Ziemi Złotowskiej:

  • Film z archiwum TV Asta nagrany w 2013 roku z udziałem złotowskich muzealników, w ramach magazynu TAJEMNICE PIŁY o księdzu doktorze Bolesławie Domańskim.
  • Komplet mebli, które były własnością ks. Domańskiego.
  • Wizerunek Matki Boskiej Radosnej autorstwa Bronisława Suchego, rzeźbiarza ludowego ze Starej Wiśniewki.
  • Sztandar Towarzystwa Młodzieży w Skicu z 1928 roku.
  • Zestaw sprzętów etnograficznych związanych z pieczeniem chleba.

 

27 kwietnia 2019 roku poszczególne muzea na terenie całego kraju będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. W całej Polsce przekonamy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Przekonamy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

 

zobacz – RELACJA Z DNIA WOLNEJ SZTUKI 2017

 

Skip to content