poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Dzień Ziemi i otwarcie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie

Dzień Ziemi i otwarcie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie

21 kwietnia 2024 (niedziela), godz. 12:00-17:00

wstęp wolny

Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią Zagroda Krajeńska otwiera swoje wrota, by zapoczątkować sezon i powitać pierwszych gości. W niedzielę 21 kwietnia zorganizujemy pierwsze wydarzenie w obiekcie. Wspólnie z mieszkańcami Krajny będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.  Nasze wydarzenie wpisze się swoją formą w to największe ekologiczne święto świata.

Warto na własne oczy zobaczyć jak lokalni twórcy korzystając z zasobów natury rozwijają swoje pasje. Bohaterami wydarzenia będą: drewno, papier, rośliny, glina i tkanina.

Urokliwe położenie zagrody, wśród jezior i zieloności,  jest idealnym miejscem do żywej prezentacji dawnych zawodów i tradycyjnych technik artystycznych, stosowanych obecnie przez twórców amatorów. Pasjonaci zaproszą do swojego świata pokazując, jak tworzyć krajeńskie produkty w technice haftu, plecionkarstwa, garncarstwa, ciesielki i szkutnictwa.

Wydarzenie rozpocznie się wernisażem prac, wycinanek, Renaty Kopić–Sądel, której przygoda z czarno-białą wycinanką zaczęła się już w 1975 roku. Atrakcją niedzieli będzie pokaz wykonywania dłubanki, najstarszej formy łodzi, robionej z wyżłobionego pnia drzewa. Tworzeniu dłubanki będą towarzyszyć opowieści twórców łódki, a także zdjęcia ukazujące proces jej budowy. Pierwsze 30 osób będzie miało możliwość własnoręcznego wykonania małej dłubanki, która zabierze ze sobą, na pamiątkę do domu. O wyznaczonej godzinie zaprosimy na spacer szlakiem roślin i ziół wzdłuż złotowskiej promenady z lokalną zielarką i fitoterapeutką Marzeną Taterrą. Nadleśnictwo w Złotowie i Związek Gmin Krajna zadbają o edukację proekologiczną i formą zabawy przybliżą mieszkańcom tematy dotyczące ochrony środowiska. Dla smakoszy KGW Zalesianki przygotują wiejskie przysmaki. Pokazy i wystawy będą dużą atrakcją dla dorosłych z dziećmi i seniorów, mieszkańców Złotowa i okolic.

Impreza organizowana jest przy współpracy Muzeum Ziemi Złotowskiej z Nadleśnictwem Złotów, Związkiem Gmin Krajna, Bractwem Rycerzy Bezimiennych – Drużyną Wojów Grodu Wałcz, Uniwersytetem Ludowym w Radawnicy oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”, Klubem Artystów „Pasja”.

Skip to content