28 sierpnia (piątek) 2020, godz. 16-21
Półwysep Rybacki w Złotowie
W ostatni weekend wakacji zapraszamy w podróż „wehikułem czasu”. Zobaczcie jak powstawał Legendarny Złotów!
Imprezę rozpocznie barwny średniowieczny korowód, do którego zapraszamy mieszkańców miasta. Docenimy każdy strój z epoki!
Wizyta w obozowisku rycerskim przeniesie do czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wspaniała zabawa, unikalny klimat, dwa cudowne, pełne magii koncerty zespołów: „KliMagJa” i „Nata i Evgeny”. Dodatkowo gratka – promocja legend profesor Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek oraz bicie monety – złota ze Złotowa. Zapraszamy!
Szczegółowy plan wydarzenia:
16.00 Rozpoczęcie przemarszu ze Złotowskiego Domu Kultury. Mieszkańcy mogą przyłączyć się na każdym z planowanych przystanków (16.15 Biblioteka, 16.20 Urząd Miasta, 16.40 Muzeum).
16.50 Uroczyste odsłonięcie muralu przy placu Kościuszki.
17.00 Otwarcie wioski rycerskiej, w której znajdziecie rzemieślników, między innymi: zbrojmistrza, rogownika, cieślę czy skórownika. Nie zabraknie gier zespołowych takich jak: Kubby, Kręciło, Słonik czy przeciąganie liny. Rycerze zapewnią widowiskowe walki wojów, pojedynki oraz stanowiska do strzelania z łuku.
18.00 Rozmowa o książce „Legenda o założeniu Złotowa” z profesor Jowitą Kęcińską-Kaczmarek
19.00 Koncert zespołu KliMagJa
20.00 Koncert zespołu Nata i Evgeny
21.00 Zakończenie
Organizatorzy: Złotowski Dom Kultury, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Złotowie
Muzeum Ziemi Złotowskiej poleca promocję publikacji i spotkanie autorskie z profesor Jowitą Kęcińską-Kaczmarek
„Legenda o założeniu Złotowa” to książka w twardej oprawie, ilustrowana kolorowymi obrazami Katarzyny Filipek. Zawiera ponad 20 podań, legend i opowiastek złotowskich.
Podczas wydarzenia będzie można zakupić publikację i odebrać własnoręczny wpis autorki. Na godz. 18 zaplanowano rozmowę z autorką, która opowie o procesie powstawania zbioru. Ze sceny odczytane zostaną również wybrane legendy.
„Obchodzimy właśnie 650-lecie Złotowa, choć nie jest to data związana z rokiem rzeczywistego założenia miasta […], ale… Czy chodzi o dokładną datę? Przecież najważniejsze, że nasze „Złote Miasto” rozwija się, pięknieje i dba o swe dziedzictwo. Do takiego na pewno należy pamięć zbiorowa, która zachowuje fakty, które miały miejsce dawno, dawno temu… Takim przecież właśnie zwrotem rozpoczyna się wiele baśni, podań, legend, które zawierają w sobie jakąś odrobinkę, ziarenko, echo wydarzeń dawnych, bardzo dawnych. Oddają też te opowieści klimat miejsca, jego atmosferę, charakter mieszkańców. I to jest dla nas najważniejsze.” Prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza jednocześnie na oficjalną inaugurację bicia monety okolicznościowej z okazji 650-lecia miasta
- Chwyć za młot, wybij sobie ZŁOTO ZE ZŁOTOWA
- Dodatkowa atrakcja – fotoramka!
Złoto ze Złotowa – moneta okolicznościowa z okazji 650-lecia miasta, została zaprojektowana w Muzeum Ziemi Złotowskiej (grafika – Katarzyna Filipek). Na awersie znajduje się napis “Miasto Kazimierza Wielkiego -1370 – Złotów – 2020” oraz profilowe przedstawienie króla w koronie. Na rewersie widnieje wizerunek legendarnego jelenia (na podstawie rysunku Renaty Kowalczyk), otoczony napisem “650 lat – Złoto ze Złotowa”. Moneta wybijana jest na mosiężny krążku menniczym o średnicy 24 mm.