poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Mroczny spacer po cmentarzach 2023

Mroczny spacer po cmentarzach z przewodnikiem Januszem Justyną i Małgorzatą Chołodowską

27 października 2023 (piątek), godz. 17:00

Park Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie

udział bezpłatny

Zabierz ze sobą latarkę!

Spod Kaplicy w Parku Pamięci wyruszymy na mroczną wycieczkę po trzech cmentarzach. Zaczniemy po zachodzie słońca, gdy nad naszą złotowską nekropolią zapadnie zmrok i klimat godny duchów. Zapraszamy do wspólnych wspominków o mrożących krew w żyłach wydarzeniach, fatalnych losach cmentarzy i plądrowaniu grobowców z cennych kosztowności. Przypomnimy pogrzeby ludzi, którzy tracili życie w tragicznych okolicznościach. Dawniej opowiadano, że ich duchy krążą po cmentarzu, a pohukiwania puszczyka gniazdującego na kościelnej wieży dodawały smaku gawędom z przysłowiowej krypty.

Cmentarz katolicki w połowie lat 70. ubiegłego wieku zamknięto dla pochówków, jednakże w dalszym ciągu jest miejscem wartym odwiedzenia, ponieważ pochowano tam na przestrzeni lat wielu złotowian polskiego i niemieckiego pochodzenia. Każdy nagrobek to osobna historia. Na cmentarzu przy kościele swoje miejsce mają między innymi uznane osobistości jak Anton Rebikowski, Leo Pyszora, Andreas Bonin, Alicja Hoffman, ks. Proboszcz Alfons Sobierajczyk i ks. Prałat Feliks Grzeszkiewicz, Jan Rożeński, Izydor Maćkowicz. Tuż przy świątyni – pomnik Floryana Noryśkiewicza, wybitnego Polaka, który walczył o polskość Ziemi Złotowskiej. Godne podziwu są mogiły nauczycieli złotowskiego Liceum Ogólnokształcącego – państwa Marii i Władysława Miś, czy pani Anny Borkowej. Osobliwym miejscem na cmentarzu jest stanowisko, gdzie są pochowani członkowie bardzo starego rodu Włoszczyńskich.

Całość spaceru zamkniemy za wrotami Kaplicy Pamięci, wartej wizyty i zwiedzenia w przededniu Święta Zmarłych… Przygotujcie się na spacer z dreszczykiem!

 

Zapraszamy również na ekstra odwiedziny w Kaplicy Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie we wtorek 31 października 2023 r., w godz. 10-12 i 16-18. Zwykle zwiedzanie odbywa się w niedziele w godz. 13-14, ale w związku z obchodami Wszystkich Świętych zwiedzanie kaplicy z przewodnikiem będzie możliwe także we wtorek 31 października 2023 r., w godz. 10-12 i 16-18. Warto tam zajrzeć podczas przedświątecznych wizyt na cmentarzach – katolickim, wojennym i ewangelickim.

Skip to content