poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Noc muzeów 2014

Tron z papieru? Suknia ślubna, obraz, biżuteria, kwiaty i drzewa z papieru? Tak, jeśli papier trafi do rąk genialnej Artystki z Holandii, Marii Diduch. Przyjdź i zobacz efekty talentu i wyobraźni ulubienicy królowej Fabioli, zdobywczyni najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród . Prawdziwe cuda z masy papierowej i nie tylko do obejrzenia w Muzeum Ziemi Złotowskiej od 17 maja do końca sierpnia 2014 roku.

Prace Marii Diduch pokazywane są na międzynarodowych wystawach (ponad 100 w Europie i Japonii) i konkursach sztuki współczesnej. Artystka zdobywa uznanie jurorów i wielbicieli sztuki, a także liczne nagrody, np. Grand Prix Królowej Fabioli na X Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w 2002 r. w Brukseli. Jesteśmy zaszczyceni, że Artystka zgodziła się zaprezentować swoje dzieła z zakresu sztuki papieru, unikatowej tkaniny i malarstwa w Złotowie, w muzeum regionalnym.

Maria Diduch urodziła się w Łodzi. W 1973 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem z malarstwa, w zakresie projektowania ubioru i biżuterii. Po studiach los rzucił ją do Holandii, gdzie mieszka do dziś, już ponad 40 lat. Karierę artystyczną zaczyna od malarstwa i rysunku, ale już w latach 80. i 90. eksperymentuje z papierem ręcznie czerpanym oraz różnymi rodzajami włókien. W jej warsztacie twórczym zaczyna dominować unikatowa technika, której efektem są przestrzenne instalacje, oryginalne obiekty artystyczne, obrazy, tkaniny łączone z włóknem roślinnym itp. Wypracowuje własny, artystyczny język, którym porozumiewa się z odbiorcą swoich dzieł w każdym zakątku świata.

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content