poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Noc Muzeów 2016 w Złotowie za nami!

To dziewiąta z kolei Noc Muzeów w naszym mieście (byliśmy pierwszym muzeum w województwie wielkopolskim, które taką noc organizowało w 2008 roku!). Tegoroczna noc upłynęła pod znakiem archeologii, a to z dwóch powodów:

  1. Do naszego muzeum zawitał „skarb z Okonka” – sensacyjne znalezisko archeologiczne z przełomu IX i VIII wieku przed naszą erą, świetnie zachowane zabytki – ozdoby z epoki brązu, jakich nie powstydziłyby się największe muzea świata.
  2. Prof. Andrzej Kokowski wydał kolejną książkę – „Na tropie zaginionych odkryć”, która dotyczy odkryć archeologicznych na terenie (istniejącej do 1938 roku) prowincji Marchia Graniczna Poznań – Prusy Zachodnie ze stolicą w Pile; dotyczy więc i naszych terenów, Krajny Złotowskiej.

Podczas konferencji głos zabrała Agata Trzop-Szczypiorska, archeolożka, która towarzyszyła pracom odkrywczym na terenach popoligonowych w Okonku, a potem koordynowała prace konserwatorskie i badawcze przy zabytkach. Prezentacja skarbu pobudziła wyobraźnię licznie zgromadzonej widowni, a i tak rzeczywistość przeszła nasze oczekiwania – zabytki imponują stanem zachowania, rzadkością występowania, a nawet wielkością.

Prof. Andrzej Kokowski ze swadą opowiadał o swojej nowej książce, o przedwojennych publikacjach prasowych, które przez lata śledził i studiował (dziś są one przede wszystkim w archiwach niemieckich), ale też o przyjaźniach, które pomagają autorowi zdobywać źródła, informacje, materiały badawcze.

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content