Promocja książki „Legendy Krajny Złotowskiej”
Promocja książki „Legendy Krajny Złotowskiej”
13 października 2022 (czwartek), godz. 17:00
Spichlerz Złotowski ul. Spichrzowa w Złotowie
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Noską i wystawa ilustracji Krystyny Noski
„Wydarzenia przemijają, ludzie przychodzą i odchodzą, ale legendy są wieczne, bo przechowują historię, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli. Każda z nich czegoś uczy, dlatego warto po nie sięgać zwłaszcza dziś, w czasach nastawionych głównie na konsumpcję współczesności.
Legendy i podania Krajny Złotowskiej mają walor szczególny. Narodziły się w czasach, gdy mieszkańcy tej ziemi nie potrafili jeszcze zapisywać i utrwalić swych słów i opowieści. Powstawały zapewne już wówczas, gdy ich prehistoryczni przodkowie, nasyceni wieczorną strawą, gromadnie gawędzili przy blasku płonącego ogniska. Najpierw w formie przekazu ustnego, a potem spisywane przez etnografów i regionalistów przetrwały wszelkie dziejowe burze, których Krajnie, ziemi pogranicza, nie szczędziła historia.
W niniejszym wydawnictwie zebrałem przeszło pięćdziesiąt legend i podań ze Złotowszczyzny. Jest to największy ich zbiór spośród znanych mi publikacji na ten temat. Część z legend została już opracowana przez Piotra Jaśka, Henryka M. Brodziaka oraz Małgorzatę Chołodowską i Jowitę Kęcińską. Nadałem im inny, bardziej współczesny kształt językowy oraz wzbogaciłem o nowe wątki i postaci. Moja książka zawiera legendy związane z różnymi miejscowościami z terenu powiatu złotowskiego. Stanowi swoisty przegląd podań ludowych – znanych, mniej znanych, całkowicie zapomnianych i najnowszych. Aby je uatrakcyjnić i ułatwić ich odbiór, głównie przez dzieci i młodzież, poprosiłem artystę plastyka Krystynę Noskę (prywatnie moją żonę) o zilustrowanie każdej z legend odpowiednim rysunkiem. Mam nadzieję, że zabieg ten pomoże czytelnikom tej książeczki zagłębić się w tajemniczy krąg ludowych opowieści, w których w sposób szczególny wątki realnego życia zespoliły się z pełnym fantazji i magii światem ludowej wyobraźni. Wszak legenda jest starszą siostrą historii.”
Zbigniew Noska