Nowa wystawa „Miasto moje, a w nim… Złotów w PRL-u” i Prywatka w muzeum
W sobotę 17 września 2022 r. godz. 17:00 nastąpiło oficjalne otwarcie nowego lokalu przy placu Paderewskiego 13. Złotowskie muzeum nieustannie powiększa swoje zbiory i przez 60 lat istnienia zebrało piękną kolekcję eksponatów. Niestety magazyn muzealny jest dla nich za ciasny. Dlatego podczas jubileuszu 60 l. został otwarty kolejny obiekt, w którym prezentowane są wystawy stałe i czasowe. Na plac Paderewskiego 13 przeniósł się również sklepik muzealny z pamiątkami z regionu i wyrobami lokalnych twórców oraz Punkt Informacji Turystycznej. Bliskie sąsiedztwo z zabytkową zabudową sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych.
W nowej lokalizacji nastąpiło otwarcie pierwszej wystawy Miasto moje, a w nim … Złotów w PRL-u. Wystawa jest tłem do opowiedzenia historii i realiów powstania złotowskiego muzeum oraz życia w miasteczku w 2 połowie XX wieku, w tej jednocześnie bardzo bliskiej, a zarazem już odległej epoce. Wystawę ze wzruszeniem obejrzy każdy zwiedzający, który młodość przeżył w PRL-u, a z ciekawością i ze zdumieniem wychowankowie III RP. Młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL-u. Uzupełnienie wystawy stanowi kalendarium wydarzeń złotowskich. Zapraszamy do nowej przestrzeni wypełnionej po brzegi pamiątkami i symbolami z minionej epoki.
Tego wieczoru Prywatka w muzeum przywróciła nastrój lat 60. i 70. XX w., kiedy w Złotowskim Domu Kultury organizowano dyskoteki dla młodzieży tzw. fajfy. Nazwa brała się od angielskiego słowa five – czyli pięć i odnosiła się to do tego, że dyskoteka zaczynała się o 5. po południu i trwała pięć godzin od 17.00 do 22.00. Fajfy cieszyły się ogromną popularnością, frekwencja wynosiła średnio 150 osób, organizowane były co dwa tygodnie, wstęp kosztował ówczesne 5 złotych!
Dla gości w strojach z tamtych czasów przewidziane były ówczesne smaki – m.in. czerwona oranżada, paluszki i andruty.