Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Muzeum Ziemi Złotowskiej
zapraszają na spotkanie pt. „Ksiądz dr Bolesław Domański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski”
25 lipca 2024 (czwartek), godz. 17:00
Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9 w Złotowie
wstęp wolny
Ksiądz Domański został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski w uznaniu jego wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, publicznej i społecznej, na rzecz utrwalania pamięci i tożsamości Polaków pod zaborami. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Muzeum Ziemi Złotowskiej zapraszają na spotkanie, którego bohaterem będzie odznaczenie, które później na miesiąc trafi na ekspozycję w Sali Rodła w siedzibie złotowskiego muzeum.
4 czerwca w Zakrzewie miało miejsce ważne dla Krajny – ale także dla Wielkopolski i Kaszub – wydarzenie. Po trwających dekady staraniach miejscowej społeczności najwyższe władze Rzeczypospolitej przyznały pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ks. dr Bolesławowi Domańskiemu.
Decyzją prezydenta działacz polonijny i społeczny ks. dr Bolesław Domański (1872-1939) został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. „Prowadził spokojną, konsekwentną pracę organiczną” – powiedział o odznaczonym prezydent Andrzej Duda.
Odznaczenie z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyjęli przedstawiciele wnioskujących o jego przyznanie: Stanisław Pawełek, Jacek Stróżyński, Mateusz Gawroński oraz Tomasz Kaźmierowski.
Społeczność Krajny od blisko dwóch dekad próbowała doprowadzić do pośmiertnego odznaczenia ks. dr Domańskiego przez najwyższe władze RP. Do najbardziej wytrwałych w tym dziele należeli między innymi prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Zofia Jelonek, Małgorzata Chołodowska, Adam Pulit (b. burmistrze Złotowa), Stanisław Pikulik, Stanisław Chmielecki, Wiesław Fidurski, Wojciech Kokowski, Roman Rożeński i uczestnik Kongresu Związku Polaków w Niemczech z 1938 roku, Alfons Tomke. Na finalnym etapie procedowania wniosku wsparła go swoimi działaniami Fundacja Identitas. Wnioskujący, po wielu latach wytrwałych wysiłków, spotkali się z życzliwością i wsparciem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.