poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Spotkanie pt. Kamienne kręgi na Pomorzu

Kamienne kręgi na Pomorzu – dr Andrzej Kasprzak i Tomasz Częścik

11 kwietnia 2024 (czwartek), godz. 17:00

Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9 w Złotowie

wstęp wolny

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na spotkanie z dr Andrzejem Kasprzakiem. Tematem będą Kamienne kręgi na Pomorzu.

Pośród lasów Pomorza wznoszą się tajemnicze budowle. Nad jeziorami, rzekami i strumieniami dawny lud zamieszkujący te tereny ustawił kamienne konstrukcje ułożone w kręgi. Do naszych czasów przetrwały zaledwie w kilku miejscach na północy dzisiejszej Polski. Kim byli budowniczowie kamiennych kręgów i dlaczego zadawali sobie trud ich budowy? Aby wyjaśnić tajemnice kamiennych kręgów na Pomorzu musimy cofnąć się w czasie o blisko dwa tysiące lat.

Zaplanowaliśmy również prezentację filmu „Kamienne kręgi”, który znalazł się w plebiscycie Archeologiczne Sensacje 2023, organizowanym przez magazyn Archeologia Żywa. O filmie, który jest częścią cyklu „Tajemnice Pomorza” opowie reżyser Tomasz Częścik. Pomysł nakręcenia dokumentu narodził się podczas rozmowy z kierownikiem prowadzącym prace wykopaliskowe w Pławnie dr Andrzejem Kasprzakiem. Koszaliński archeolog jest jednym z ekspertów wypowiadających się w filmie na temat wyników badań prowadzonych na tym terenie oraz hipotetycznej funkcji, jakie pełniły kamienne kręgi w ówczesnych społecznościach.

W filmie wypowiada się również Honorowy Obywatel Miasta Złotowa – prof. dr hab. Andrzej Kokowski, który specjalizuje się w archeologii Polski i powszechnej okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego. Gościnnie pojawia się w nagraniu Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, które znane jest mieszkańcom Złotowa z wydarzeń plenerowych Legendarny Złotów 2020 oraz Złotowski Piknik Historyczny 2023.

Skip to content