poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Weekend seniora z kulturą

Weekend seniora z kulturą – Weekend z Muzeum

2 – 3 października 2021

2 października 2021 r. (sobota)

godz. 10.00–14.00 Muzeum i Spichlerz

wstęp wolny na wystawy, spotkanie z artystami 

godz. 15.00 Zagroda Krajeńska

twórcze animacje „Z Wigorem w jesiennym nastroju”

godz. 16.00 Zagroda Krajeńska

prelekcja Alicji Fruzińskiej „Cztery pory roku w kniei – jesień”

godz. 17.00 Zagroda Krajeńska

prelekcja Agnieszki Krawczyk „Grzyby – dary jesieni”

3 października 2021 r. (niedziela)

godz. 16.00 Zagroda Krajeńska

pokaz zdjęć Janusza Justyny „Urok wiejskiego krajobrazu”

 

W ramach ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą” zapraszamy na spędzenie weekendu z muzeum. Akcja „Weekend seniora z kulturą” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. Muzeum przy współpracy z aktywnymi seniorami lokalnymi już po raz czwarty zaprasza mieszkańców Złotowszczyzny na weekendowe spotkania kulturalne. Zachęcamy do udziału całe rodziny, aby integrować się, wymieniać refleksje i wspólnie się bawić.

 

2 października 2021r. (sobota), w godz. 10.00– 14.00

wstęp wolny do Muzeum Ziemi Złotowskiej i Spichlerza

 

godz. 10.00– 14.00 Muzeum, ul. Wojska Polskiego 2a

W sobotę 2 października, zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania jedynej w okolicy instytucji muzealnej. W Muzeum Ziemi Złotowskiej zebrano eksponaty w dziale archeologicznym, etnograficznym oraz historycznym, związane z miastem i okolicą. W Sali Rodła podkreślono ważność Krajny Złotowskiej oraz walkę o język polski i tożsamość kulturową w czasie 173 lat niemieckiego panowania na tych terenach. Można tu obejrzeć dzieła twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, wystawy okolicznościowe i tematyczne, jak też zaopatrzyć się w literaturę regionalną z bogatej oferty muzeum. Na wszelkie pytania związane z ekspozycją stałą odpowie Asystent muzealny. Uwadze polecamy wystawę czasową pt. „Rozkwiecona jesień, twórczość Ireny Bieleckiej i Jerzego Brzezińskiego”. Wystawę uatrakcyjni obecność autorów eksponowanych prac.

godz. 10.00– 14.00 Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9

W Spichlerzu na III piętrze znajduje się wystawa stała pt. „Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929 – 1939)”. Znajdują się tu m.in. zdjęcia archiwalne uczniów i nauczycieli katolickich szkól polskich, świadectwa szkolne, prasa polonijna. Na I piętrze Złotowskiego Spichlerza znajduje się wystawa czasowa pt. „Szkoła Buchwaldów” z bogatym zbiorem zdjęć oraz pamiątek po nauczycielach Czesławie i Janinie Buchwald. Zachęcamy do skorzystania z punktu Informacji Turystycznej usytuowanej na parterze budynku, gdzie będzie można odbić pamiątkę w postaci pocztówki z miniaturą złotowskiej grafiki Teresy Jakubowskiej.

godz. 15.00  Zagroda Krajeńska

Zapraszamy do zrekonstruowanej chaty krajeńskiej ze wsi Święta wraz z budynkami gospodarczymi. Do obejrzenia jest chata podcieniowa, obora, stodoła, kuźnia, koło wodne oraz ekspozycja stała maszyn i narzędzi rolniczych. Muzeum przy współpracy z aktywnymi seniorami lokalnymi z Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Złotowie przygotowało warsztaty manualne i twórcze animacje pt. „Z Wigorem w jesiennym nastroju” dedykowane mieszkańcom i mieszkankom  60 +. Następnie Alicja Fruzińska wygłosi prelekcję pt. „ Cztery pory roku w Kniei – jesień”. W trakcie spotkania odbędzie się instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Prelekcje zakończy opowieść Agnieszki Krawczyk pt. „Dary jesieni” o grzybach, ich walorach smakowych, różnorodności gatunków i porach zbierania. Podczas wydarzenia będzie można nabyć domowe syropy i octy od Agaty Kalisz ze Skórki.

3 października 2021r. (niedziela), godz. 16.00 Zagroda Krajeńska

 

W niedzielę 3 października 2021 r. zapraszamy do Zagrody Krajeńskiej, gdzie pracownik muzeum zaprezentuje multimedialny pokaz starych zdjęć pt. Urok wiejskiego krajobrazu. Przede wszystkim pokażemy sceny z życia z miejscowości okalających Złotów; pracy w polu i w zagrodzie. Nie zabraknie cudnego krajobrazu Ziemi Złotowskiej… To będzie okazja do powrotu do wspomnień sprzed lat, powrotu do rodzinnych miejsc bliskich niejednemu mieszkańcowi regionu! Początek pokazu o godz. 16.00. Muzeum Ziemi Złotowskiej przygotuje także inne atrakcje związane z życiem na wsi, łącznie ze zwiedzaniem Zagrody Krajeńskiej!

Skip to content