poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Weekend seniora z kulturą

Weekend seniora z kulturą
„Weekend seniora z kulturą”
1–2 października 2022

Muzeum, w tym roku przy współpracy ze Złotowskim Domem Kultury, już po raz piąty zaprasza mieszkańców Złotowszczyzny na weekendowe spotkania kulturalne. Akcja ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. W Złotowie zaplanowano atrakcji co niemiara – kino, koncert podwórkowy, występ ludowy, pokaz strojów, prezentację multimedialną, zajęcia manualne, spacer po mieście i wiele innych! Zachęcamy do udziału całe rodziny, aby integrować się, wymieniać refleksje i wspólnie się bawić.

W ramach ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą” zapraszamy na kulturalne spędzenie jesiennego weekendu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

Program:
Sobota 1 października
godz. 12.00-14.00 Muzeum Ziemi Złotowskiej
zwiedzanie ekspozycji stałej
godz. 15.00 Zagroda Krajeńska
koncert kapeli podwórkowej NO TO CYK
wykład o szkolnictwie rolniczym w powojennym Złotowie
grzane wino Cydro-Win Paweł Rudnik z pobliskiego Jastrowia
Niedziela 2 października
godz. 12.00 Sala kinowa ZDK
emisja filmu „Marzec ‘68”
godz. 14.00 Kaplica Pamięci
spacer po mieście z Kaplicy Pamięci do Zagrody Krajeńskiej
godz. 15.00 Zagroda Krajeńska
rozstrzygnięcie konkursu dla KGW na Strój Krajeński
występ zespołu ludowego z Krajny – Sadkowianie
Warsztaty malowania wzorów krajeńskich

Szczegóły:

Sobota 1 października

godz. 12.00-14.00 Muzeum Ziemi Złotowskiej

W sobotę 2 października, zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania jedynej w okolicy instytucji muzealnej. W muzeum można obejrzeć dzieła twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Uwadze polecamy nowe wystawy stałe: gabinet męski, sypialnię kobiecą, a także małą galerię sztuki, gdzie zgromadzone zostały prace artystek związanych ze Złotowem, Łucji Warpińskiej i Teresy Jakubowskiej. W Muzeum Ziemi Złotowskiej zebrano eksponaty w dziale archeologicznym oraz historycznym, związane z miastem i okolicą. W Sali Rodła podkreślono ważność Krajny Złotowskiej oraz walkę o język polski i tożsamość kulturową w czasie 173 lat niemieckiego panowania na tych terenach. Na wszelkie pytania związane z ekspozycją odpowie Asystent muzealny.

godz. 15.00 Zagroda Krajeńska

Zapraszamy do zrekonstruowanej chaty krajeńskiej ze wsi Święta wraz z budynkami gospodarczymi. Tu poczujesz się jak na wsi, w zespoleniu z magią natury i klimatem sprzed 200 lat. Do obejrzenia jest chata podcieniowa z XVII wieku przywieziona ze wsi Święta, obora, stodoła, bogato wyposażona kuźnia, szemrzące koło wodne oraz ekspozycja stała maszyn i narzędzi rolniczych. Polecamy nasz nowy quiz szlakiem roślin w zagrodzie. Wyzwanie polega na poznaniu roślin znajdujących się na terenie skansenu. Chcesz poznać lecznicze i magiczne właściwości natury? Przejdź się szlakiem opisów roślin. Z nich dowiesz się, który kwiat jest symbolem śmierci i zmartwychwstania, który jest toksyczny dla zwierząt lub co oznacza nazwa aster. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie dlaczego hortensji nie powinno trzymać się w domu, któremu drzewu przypisywano boskie znaczenie i jakie kwiaty używa się w magii miłosnej.

Koncert kapeli podwórkowej NO TO CYK

Popołudnie umili państwu klimatyczna kapela podwórkowa NO To Cyk pochodząca ze Złotowa. Pomysłodawcą i założycielem kapeli był obecny jej lider Krzysztof Majewski. Oficjalną datą jej powstania jest wiosna1998 roku. Kapela ma w swoim dorobku wiele występów na festiwalach, przeglądach i konkursach. W skład zespołu wchodzą: Majewski Krzysztof, Fifielski Jarosław, Sylwester Pikulik, Urszula Belka, Olko Andrzej.

Wykład o szkolnictwie rolniczym w powojennym Złotowie

To nie przypadek, że dawny i obecny gospodarz Zagrody Krajeńskiej są związani ze złotowską szkołą rolniczą. Ta placówka edukacyjna z piękną historią będzie też tematem wykładu Jerzego Jelonka, który opowieściami i prezentacją multimedialną, zachęci do wspomnień, szczególnie starszych mieszkańców Złotowa i okolicy. Poprowadzi sentymentalną ścieżką przez powojenne kroki szkolnictwa rolniczego w Złotowie. Przedstawi sylwetkę Tadeusza Szymańskiego (1887 – 1951), wybitnego pedagoga, humanisty, oficera legionów, miłośnika przyrody i kolekcjonera. Pionierskiego organizatora szkolnictwa rolniczego w powojennym Złotowie. Wykład odbędzie się z udziałem gości honorowych, byłych dyrektorów szkoły rolniczej i jej absolwentów. Będzie to okazja do spotkania, wspomnień i na pewno wielu wzruszeń.

Sobotę spędzą Państwo w nastroju sielsko – jesiennym pod kocykiem, przy dźwiękach akordeonu i szklaneczce rozgrzewającego trunku.

Niedziela 2 października

godz. 12.00 Sala kinowa ZDK

Emisja filmu „Marzec ‘68”

Złotowski Dom Kultury zaprosi państwa na film Krzysztofa Langa i Andrzeja Gołdy „Marzec ‘68” z 2022 roku. Melodramat przeniesie nas do Warszawy, do roku 1968. To czas protestów studenckich przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los? Co o filmie mówią widzowie?

„Wybrałam się do kina na „Marzec 68′” przede wszystkim ze względu na obsadę, ale historia przedstawiona w filmie naprawę mnie wciągnęła. Przeżyłam razem z bohaterami wachlarz emocji – od radości poprzez wzruszenie i strach. Marzec 68’ to film ponadczasowy i niesie ponadczasowe przesłanie. Warto go zobaczyć.”

godz. 14.00 Kaplica Pamięci

Spacer po mieście z Kaplicy Pamięci do Zagrody Krajeńskiej

Kaplica Pamięci umiejscowiona w okolicy cmentarzy, jeziora i pięknego parku, to następne miejsce wpisujące się w klimat jesiennej zadumy. Architektura odnowionej kaplicy skojarzona z podobną kościoła św. Rocha i byłego budynku Sparty będzie początkiem spaceru po mieście. Doskonale odtworzone wnętrze kaplicy ewangelickiej z 1906 r. z historycznymi freskami stanowi oprawę dla kilkunastu plansz i gablot o tematyce funeralnej i militarnej.

Zarówno plansze jak i zgromadzone eksponaty odnoszą się do dziejów Krajny Złotowskiej, jej wielokulturowego dziedzictwa i kilkusetletniego współistnienia na tym obszarze Polaków, Niemców i Żydów. Trasa spaceru obejmie takie złotowskie budowle jak: kościół św. Rocha, Sparta, internat Liceum Pedagogicznego, który będzie pretekstem do wspomnienia o „Mateczce”, Helenie Będkowskiej, areszt i kościół św. Stanisława Kostki.

godz. 15.00 Zagroda Krajeńska

Występ zespołu ludowego z Krajny – Sadkowianie

Niedzielne wydarzenia w Zagrodzie Krajeńskie rozpocznie koncert amatorskiego zespołu folklorystycznego Sadkowianie. Starsi uraczą nas śpiewem, a młodsze pokolenie zaprezentuje swoje taneczne zdolności. Zespół działający od 1994 roku przy „Klubie Seniora” w Sadkach upowszechnia zwyczaje i folklor naszego regionu. W roku 2015 wydał płytę z pieśniami ludowymi z regionu Krajny. Materiał muzyczny opracowany został w oparciu o twórczość wybitnego polskiego etnografa Oskara Kolberga. W swoim repertuarze grupa ma różne widowiska obrzędowe np. Noc Świętojańską, Obrzęd Dożynkowy.

Rozstrzygnięcie konkursu dla KGW na Strój Krajeński

Finał konkursu odbędzie się w postaci pokazu wytypowanych przez komisję strojów, po którym jury wyłoni zwycięzców. Tradycje związane ze strojem ludowym są ważnym elementem tożsamości regionalnej, ale też piękną i coraz częściej docenianą inspiracją dla współczesności. Prężnie działające na Krajnie koła gospodyń wiejskich są tego najlepszym przykładem. Zorganizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku konkurs na strój krajeński dla KGW, ma na celu pokazanie i docenienie zawartego w nim piękna tradycji i różnorodności jego adaptacji do współczesności.

Warsztaty malowania wzorów krajeńskich

Dla chętnych spróbowania swoich sił w pracach manualnych przygotowaliśmy warsztaty polegające na odwzorowaniu motywów haftu krajeńskiego na drewnie i pomalowaniu ich farbami w charakterystycznych dla niego barwach. Własnoręcznie namalowany wzór haftu krajeńskiego będzie świetną pamiątką z naszego, lokalnego skansenu i symbolem tradycji krajeńskiej kultury.

Skip to content