poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wielcy bohaterowie małych wsi

Styczniowe spotkanie Złotowskiego Salonu Historycznego zostało po raz pierwszy zdominowane przez gości z Piecewa (z panią sołtys na czele), a to za przyczyną Krystyny Nity, piecewianki z urodzenia, dziś mieszkanki Krakowa.

Pani Krystyna Nita od paru lat zbierała wiadomości o swojej wsi, o Złotowszczyźnie w ogóle, od najdawniejszych czasów – po czasy współczesne. Ogólnopolski konkurs literacki „Wieś, w której żyję” zmobilizował ją do uporządkowania i opracowania zebranych informacji. I tak powstała mała monografia „Piecewo – wieś, w której żyję”, nagrodzona przez jury pod przewodnictwem Ernesta Brylla „za szczególne walory historyczne pracy”.

 

Autorka podzieliła się z bywalcami Salonu swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na temat historii wsi, jej nazwy, losu jej niemieckich i polskich mieszkańców. Prosto ze Złotowa jechała do Warszawy po odbiór nagrody ufundowanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Drugim tematem spotkania była monografia „Jan Rożeński”. Jej autorzy (prof. Jowita Kęcińska i Roman Rożeński) apelowali, by pójść ich śladem i ocalić od zapomnienia wiele innych wybitnych postaci Krajny Złotowskiej, którzy zasłużyli swym życiem, patriotyczną postawą i ciężką pracą – na wdzięczną pamięć potomnych.

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content