poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki

Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie

24 czerwca 2023 – sobota

godz. 11-18 – Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską

godz. 15-18 – Spotkanie z zielarstwem ludowym (Marzena Taterra)

wstęp wolny

Świętojanki zwane też Nocą Kupały, Kupałą, Kupalnocką lub Sobótką, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest od wieków w najkrótszą noc w roku, czyli potocznie mówiąc: „w wiglię Św. Jana” z 23 na 24 czerwca. To święto ognia, wody, Słońca i Księżyca oraz urodzaju, płodności, radości i miłości.

Aby więc podtrzymać wielowiekową świętojańską tradycję, Muzeum Ziemi Złotowskiej jest partnerem wydarzenia pt. Krajeńskie Świętojanki. W sobotę w Zagrodzie Krajeńskiej przy promenadzie miejskiej w Złotowie odbędzie się Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki.

W godz. 11-18 będziemy wędrować „Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską”. Dla osób lubiących zagadki przygotowaliśmy quiz. Z opisów roślin będzie można dowiedzieć się, który kwiat jest symbolem śmierci i zmartwychwstania, który jest toksyczny dla zwierząt lub co oznacza nazwa aster. Rozwiązując zadania znajdzie się odpowiedź na pytanie, dlaczego hortensji nie powinno trzymać się w domu, któremu drzewu przypisywano boskie znaczenie i jakie kwiaty używa się w magii miłosnej. Dla pierwszych 25 osób, które prawidłowo rozwiążą łamigłówki polegające na poznaniu roślin znajdujących się na terenie skansenu, przewidujemy nagrodę!

A w godz. 15-18 zapraszamy na spotkanie z zielarstwem ludowym i naszą lokalną zielarką Marzeną Taterrą, którą mieliśmy okazję gościć już podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Przeprowadzane w Noc Świętojańską zwyczaje i obrzędy miały zapewnić zdrowie, szczęście i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono obrzędowe zioła. A były to między innymi: szałwia, ruta, bylica, mięta, dziurawiec, piołun, łopian, kwiat czarnego bzu. Będzie pachnąco i bardzo magicznie, do zobaczenia!

Skip to content