poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Żywe tradycje w Zagrodzie Krajeńskiej

Muzeum Ziemi Złotowskiej

zaprasza na wydarzenie „Żywe tradycje w Zagrodzie Krajeńskiej”

17 września 2023 (niedziela), godz. 13:00-17:00

wstęp wolny

Wydarzenie na zakończenie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej zostało wpisane w kalendarz 31.  Europejskich Dni Dziedzictwa!

Podczas wydarzenia na zakończenie sezonu Zagroda Krajeńska zatętni życiem dawnej wsi, razem z nią przeniesiemy się w czasie do początku XX wieku. Tego dnia w scenerii wiejskiej prezentowane będą umiejętności rzemieślników, gospodyń i twórców ludowych, którzy zaproszą do swojego świata pokazując, jak tworzyć unikatowe produkty.

W tym roku planujemy w Zagrodzie Krajeńskiej:

13:15 – wernisaż wystawy fotografii „24h” Jędrzej Bednarski – Złotowianin, student fotografii na Akademii Sztuki w Szczecinie.

14:00 – Medycyna ludowa, czyli czym drzewiej członki leczono – wykład Marzena Taterra (stodoła).

Podczas wykładu pani Marzeny będzie można zgłębić tajemnice prozdrowotnych właściwości ziół.

16:00 – pokaz tkacki Anna Nita

Czy jest dla Was czarną magią jak działa warsztat tkacki? A może hipnotyzuje Was wręcz praca na krośnie? Chcielibyście spróbować własnych sił w tej dziedzinie? Jeśli na któreś pytanie odpowiedzieliście “TAK”, to koniecznie zajdźcie do chaty podcieniowej o godzinie 16 na pokaz tkacki Pani Ani.

17:00 – scenka obrzędowa „Cztery słoje jeden wek” – Zespół Folklorystyczny Krajniacy z Wielkiego Buczka

Zwieńczeniem ostatniego w tym sezonie wydarzenia w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie będzie “wisienka na torcie” – spektakl w wykonaniu zespołu Krajniacy!

13:00-17:00:

  • żywe zwierzęta z Hodowli Teddy Angel

Czym byłyby ŻYWE TRADYCJE bez miłości, ciepła, zabawy i troski, które nieodzowną częścią tego życia powinny być. To życie kojarzy się Nam jednoznacznie z naturą, a ta ze zwierzętami… więc zwierzęcego życia i miłości u Nas zabraknąć nie może!

  • haft krajeński – pokaz rękodzieła – Jerzy Brzeziński

Kierowca z zawodu, który jest nie tylko mistrzem kierownicy. Haftem zajmuje się od ponad 25 lat. Autor męskiego krawata zdobionego haftem krajeńskim, który zrobił furorę w Teleekspresie, gdzie rękodzieło pana Jerzego prezentował burmistrz Złotowa Adam Pulit.

  • haft krajeński – warsztaty malowania na drewnie

Podczas tego ostatniego wydarzenia w sezonie, organizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, będzie można spróbować swoich sił także podczas warsztatów malowania wzorów krajeńskich na drewnie, prowadzonych przez Kasię Filipek i Joanne Skierę. Zapraszamy na stanowisko warsztatowe przed stodołą w godzinach 13-17.

  • pokaz rękodzieła – Panna Koronka

Prosto z Piły, pierwszy raz na organizowanym przez Muzeum Ziemi Złotowskiej wydarzeniu, niezwykle utalentowana – Agata Stróżyk! Koło jej stoiska nie da się przejść obojętnie, tym bardziej, że pokaże nam jak takie cuda powstają!

  • pokaz rzemiosła – Ceramika – Magdalena Żyła

Tu powiedzenie “ogranicza nas jedynie wyobraźnia” pasuje jak ulał, a wyobraźnia Pani Magdy wydaje się być nieskończona. Niezwykłe kształty i barwy cechują jej dzieła zarówno te użytkowe jak i dekoracyjne.

  • naturalne kosmetyki

Jeśli piękno to tylko to naturalne, zdrowe, jak najdalsze od wszechobecnej chemii. Pani Katarzyna Bil, na swoim stoisku w stodole, pokaże jak zadbać o swoje piękno przy użyciu jedynie naturalnych kosmetyków. Mydełek Pani Iwony Dobosz z Piły szukajcie na stoisku Panny Koronki (Agaty Stróżyk). Znajdziecie je bez problemu po zapachu miodu, lawendy, szałwii, kokosa i innych składników czerpanych prosto z tak uwielbianej przez nas natury.

  • przetwory i wytwory – Agata Kalisz

Tutaj będzie się działo! Pani Agata to skarbnica wiedzy jeśli o syropy i octy idzie. Czerpie esencję z natury, wkłada w to całe serce i zamyka w butelce. Towarzyszyć jej będą dwie małe rękodzielniczki ze swoją niepowtarzalną biżuterią.

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje, dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator ogólnopolski wydarzenia – zaprasza wszystkich do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie. Tegoroczne hasło – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze.

Skip to content