poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Grafiki Teresy Jakubowskiej – wystawa czasowa w 2006 r.

wystawa czasowa w MZZ 22.09-15.12.2006 r.

materiał video z wernisażu wystawy Teresy Jakubowskiej – TUTAJ

 

Co łączy Teresę Jakubowską ze Złotowem?

Przygnał Ją tu ślepy los. Gdy w 1945 rodzina polskiego oficera Stanisława Zięby została wysiedlona z ukochanego Wilna, Tereska miała 15 lat. Powojenny Złotów kojarzył się Jej z bezmiarem nieszczęścia, ale złotowscy autochtoni okazali serdeczność tułaczom – repatriantom.

Pierwsze lata swego pobytu w naszym mieście, powojenną biedę
i szkolne przygody, opisała Pani Teresa Jakubowska w pamiętniku, którego fragmenty Muzeum Ziemi Złotowskiej opublikowało w książce „Złotów nasz i wasz”.

Gdy Artystka odwiedziła miasteczko swej młodości w styczniu 2006 roku, wszystko jakby czekało na Jej przyjazd  –  i szkoła, w której zdawała maturę w 1948; i dom koło św. Rocha, który przygarnął rodzinę Ziębów; i kościół farny pod wezwaniem WNMP, w którym ślubowała swej pierwszej miłości; i szpital powiatowy, w którym przyszła na świat córka (otrzymała imię Helena – na cześć autochtonki p. Heleny Blachowskiej, z wdzięczności za jej serce  i bezinteresowną pomoc); i las Zwierznik, do którego Terenia poszła na spacer z chłopcem, a gdy ten ukradł jej całusa, uciekła przerażona, bo myślała, że będzie w ciąży. Taka była wtedy młodzież – dziewicza i romantyczna jak złotowska przyroda!

Droga artystycznej i życiowej kariery Teresy Jakubowskiej -Drzewieckiej zatoczyła koło. Nie byłoby Jej dziś w Złotowie, gdyby nie grafiki – dzieło zdolnych rąk i wrażliwego serca, które zostawią wieczny ślad Artystki w galeriach całego świata, jak i w skromnych progach złotowskiego muzeum.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że akurat na 40-lecie istnienia muzeum w XVIII-wiecznym domu mieszczańskim przy Wojska Polskiego 2a, mogliśmy zorganizować wystawę grafik Teresy Jakubowskiej – wydarzenie artystyczne najwyższej rangi!

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy cieszyć się przyjaźnią i życzliwością Teresy Jakubowskiej – Największej Artystki ze Złotowa (za uzurpowanie tego miana przepraszamy) i Najcudowniejszego Człowieka pod Słońcem!

Dziękujemy Panu Profesorowi Romualdowi Drzewieckiemu za nieocenioną pomoc w aranżacji wystawy Małżonki oraz poznańskiemu Centrum Animacji Kultury za współudział w organizacji wystawy.

Zofia Jelonkowa, MZZ,  Złotów 2006

 

TERESA JAKUBOWSKA – urodzona w 1930 roku w Wilnie, jedna z najwybitniejszych polskich graficzek. Po maturze w Złotowie (1948 r.) studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z grafiki uzyskała w 1953 roku. W latach 1958-1969 związana była z Grupą Toruńską członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963) za upowszechnianie kultury na Pomorzu. Od 1956 roku brała udział w dziesiątkach ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw grafiki, m.in. w 1963 roku wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę na paryskim Biennale Sztuki Młodych. Miała ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i za granicą Grafiki Jakubowskiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Bydgoszczy, w warszawskiej „Zachęcie”, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Muzeum Sztuki i Historii w Genewie, Muzeum w Lozannie, także w toruńskiej „Wozowni”.

Skip to content