poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

»Mistrzowskie jak rzadko które …« Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

Muzeum Ziemi Złotowskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Wielkopolskie Zdroje wraz z współorganizatorami zapraszają na wystawę w Pałacu Działyńskich w Złotowie »Mistrzowskie jak rzadko które …« Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce oraz wydarzenia towarzyszące
– wystawa czynna 1 kwietnia 2023 – 30 czerwca 2023

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Nie każdy jednak wie, że Lenné swój los związał także ze Złotowem.Zapraszamy do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych położonych na wschód od Odry, znajdujących się obecnie w granicach Polski (w tym złotowski Zwierzyniec), w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawia przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.

Wystawa jest prezentowana w formie stojących plansz, przedstawiających ujęcie historyczne i stan obecny obiektów, zaprojektowanych przez J.P. Lenné. Ze zbiorów muzealnych można obejrzeć powiększone wizerunki pocztówek złotowskiego Zwierzyńca z okresu międzywojennego. Atrakcją multimedialną wydarzenia jest film, przygotowany przez Roberta Cierniaka, prezentujący miejsca związane ze słynnym architektem krajobrazu. Całość okraszona została dźwiękami lasu, tak aby zaangażować wszystkie zmysły zwiedzających.

Wystawę zwiedzić będzie można wraz z muzealnym przewodnikiem. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2023 roku i będzie dostępna dla we wtorki i czwartki – w godzinach od 10:00 do 16:00, oraz w weekendy od 13:00 do 16:00.

Proponujemy również Spacery historyczno-przyrodnicze z leśnikiem po Parku Zwierzyniec, który został zaprojektowany przez pruskiego architekta. Pierwsze terminy: 4 i 6 kwietnia, godz. 11:00. Możliwe jest umówienie terminu zwiedzania dla grup, zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. tel. 539 942 765.

Wystawa wraz z wydarzeniami towarzyszącymi organizowana jest w ramach zadania publicznego, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Złotów. Organizatorzy: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielkopolskie Zdroje, Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Pałac Działyńskich w Złotowie.

Skip to content