Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę bursztynu
połączoną z prezentacją twórczości Anny Druszcz i Marzeny Żak
Pozaprzeszłość mierzona bursztynem, obrazem i słowem…
11 lipca 2024 (czwartek), godz. 17:00
Galeria za Winklem przy placu Paderewskiego 13 w Złotowie
wstęp wolny
wystawa czynna do 18 sierpnia 2024
Cisza, spokój, szerokie piaszczyste plaże, szum morza, atmosfera błogości, zadumy i wypoczynku.
W taki klimat przeniesie nas wakacyjna wystawa pt. „Pozaprzeszłość mierzona bursztynem, obrazem i słowem…”, na którą Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem w czwartek 11 lipca 2024 r o godz. 17.
Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty surowiec jest uwielbianym dodatkiem wśród kobiet na całym świecie. Nic dziwnego, już w prehistorii bursztyn używany był jako amulet, przynoszący szczęście jego posiadaczowi.
Zbiór bursztynów prezentowanych na wystawie pochodzi z prywatnej kolekcji Anny Druszcz. Biżuteria oprawiona w srebro i len wykonywana została na prośbę artystki. Pięknym nawiązaniem do wystawy są obrazy Marzeny Żak, które idealnie wpisują się w nadmorski klimat.
Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim Anny Druszcz, na którym zaprezentuje swoje najnowsze wiersze. Dźwięki muzyki wykonywanej na żywo będą ucztą dla zmysłów i dopełnią liryczną część spotkania.
Zachęcamy miłośniczki bursztynowej biżuterii do założenia jej na wernisaż, aby energia słońca epatowała z uczestniczek tego wyjątkowego spotkania.
Bursztyn, inaczej zwany jantarem, znany był już w bardzo odległych czasach. Piękna barwa, łatwa obróbka, spowodowały, że człowiek zainteresował się tym minerałem. Słowo „bursztyn” pochodzi od niemieckiego „Bernstein”, co znaczy: kamień, który się pali, zaś określenie „jantar” wywodzi się z litewskiego „jentaras”.
To kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Występuje u wybrzeży wielu mórz na świecie. Między innymi możemy znaleźć go na nadbałtyckich plażach. Do tej pory na świecie znane jest około 60 odmian. Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty surowiec jest uwielbianym dodatkiem wśród kobiet na całym świecie. Nic dziwnego – już w prehistorii bursztyn używany był jako amulet, przynoszący szczęście jego posiadaczowi, a dzięki swojej powszechności od wieków wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie – idealnie łączy się ze srebrem, tworząc spektakularną biżuterię srebrną z bursztynem.
Wystawa „Pozaprzeszłość mierzona bursztynem, obrazem i słowem…” potrwa tylko miesiąc, do 18 sierpnia, więc zachęcamy do odwiedzin w Galerii za Winklem.
Kruszyna serca…
Znalazłam kruszynę serca
Na zapomnianej ulicy
W bursztynowych złocieniach
W snach których nikt już nie zliczy…