poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wernisaż malarstwa prof. Romualda Drzewieckiego

Na wernisaż malarstwa prof. Romualda Drzewieckiego z Warszawy, w sobotni wieczór 16 czerwca 2012, licznie przybyli nie tylko złotowianie. Artysta wzbudził powszechną sympatię, spodobały się Jego prace i On sam, wielki, skromny człowiek!

Romuald Drzewiecki

Romuald Jerzy Drzewiecki, ur. w Gniewkowie na Kujawach, absolwent I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w zakresie malarstwa i architektury wnętrz. Po studiach prowadzi aktywną działalność artystyczną i wystawienniczą, jest też nauczycielem akademickim. Zajmuje kolejno stanowisko asystenta, adiunkta, docenta, a od 1990 roku profesora UMK. Zostaje dyrektorem Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego, a następnie dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych. Od 1966 roku mieszka w Warszawie i do pracy w Toruniu dojeżdża przez ponad 40 lat. Artysta jest rzadkim przypadkiem łączenia sztuki (wszechstronnej) z dydaktyką (na najwyższym poziomie), plastyki z architekturą wnętrz (szczególnie cenna umiejętność przy realizacji muzealnych ekspozycji), a także oryginalnej osobowości i pogodnego charakteru. Profesor Drzewiecki modernizował też polskie miasta (zaprojektował miasteczka uniwersyteckie w Toruniu i w Gdańsku, domy kultury, biblioteki, kawiarnie, eleganckie sklepy, dworce, hotele). Był też autorem licznych scenografii teatralnych. Od Wystawy światowej w Brukseli w 1958 roku minęło wiele lat, ale eksplozja twórcza Profesora nie mija i nie maleje (na szczęście!)

Muzeum w Złotowie

Historyczny obiekt muzeum w Złotowie przy ulicy Wojska Polskiego 2a.

Budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej to unikalny przykład szkieletowego budownictwa mieszczańskiego XVIII w. na Krajnie, który zachował najwięcej elementów pierwotnego ukształtowania i jest doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta.

Dowiedz się.
Skip to content