poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Wystawa prac konkursowych „Kozi czwartek”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę prac konkursowych

„Kozi czwartek”

otwarcie 28 listopada 2019, godz. 17 – ostatni czwartek przed adwentem

wystawa czynna do 02.02.2020

 

Okres jesienno-zimowy jest okresem dużego nasilenia obrzędowości ludowej. Także nasze regionalne zwyczaje rozpoczynał w ostatni czwartek przed adwentem pochód przebierańców. Był to tzw. „kozi czwartek”. W tym dniu odbywała się zabawa, a jej głównym jej elementem było zawsze wejście przebierańców, postaciujących: diabła, Cygana, koguta, niedźwiedzia owiniętego w grochowiny i żywej kozy (symbolu płodności) prowadzonej na postronku. W okresie międzywojennym koza była już reprezentowana przez przebierańca w masce. Wszystkie te postacie zaczynały tańczyć, wciągając do ogólnej zabawy zebrane w pomieszczeniu osoby. Zwyczaj ten praktykowany był jeszcze w okresie powojennym, m. in. w Starej Wiśniewce czy Świętej.

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie zorganizowało Konkurs plastyczny pt. Kozi czwartek. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej: koziej maski zakładanej na przebierańca lub przestrzennej koziej głowy w sposób trwały osadzonej na 1 m kiju, która może wydawać dźwięk kłapania. Do konkursu zgłoszono 34 prace, które są prezentowane na wystawie konkursowej w Muzeum w dniach od 28 listopada 2019 r. do 2 lutego 2020 r. Otwarciu wystawy towarzyszył gościnny występ Zespołu Folklorystycznego Krajniacy z Wielkiego Buczka. Inscenizacja dotyczyła ludowych obrzędów adwentowych. Konkurs jest przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: od przedszkolaków do dorosłych. Muzeum jako organizator konkursu przyzna nagrodę główną. Pozostałe nagrody będą wynikiem plebiscytu osób zwiedzających wystawę. Wszyscy laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczyste zamknięcie wystawy w dniu 2 lutego 2020 r.

Celem konkursu jest m. in. zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji o kulturze, historii i naturze regionu oraz rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.muzeum-zlotow.pl w zakładce konkursy.

Skip to content