Teresa Jakubowska – Stan zagrożenia – wystawa w Toruniu w 2011 r.

16 września 2011 roku w toruńskiej Galerii Wozownia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Stan zagrożenia” Teresy Jakubowskiej. Licznie zgromadzoną publiczność (w tym córka i syn Artystki, muzealnicy ze Złotowa) przywitała dyrektor instytucji Anna Jackowska.

Dokumentacja wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu – TUTAJ

Teresa Jakubowska, uprawiająca grafikę artystyczną i rysunek satyryczny, wyraziła swoją wdzięczność za możliwość wystawienia swoich prac w toruńskiej galerii, gdzie spotkać się mogli z przyjaciółmi z lat studenckich.

Jakubowska zaprezentowała w Toruniu wybrane grafiki, opowiadające o człowieku i zagrożeniu. Najbardziej charakterystyczną cechą grafik Jakubowskiej jest łatwo rozpoznawalny styl -kontrast bieli i czerni, bardzo ekspresyjna linia oraz nagromadzenie dynamicznych form. W jej grafikach często widać opuszczoną, bezbronną jednostkę osaczoną przez obojętny tłum. Prace takie, jak: „ Miejsce na górze”, „Powstrzymanie”, czy „Przejście” dotykają tematów obojętności oraz bezwzględnej walki o miejsce w świecie. Prace są nie tylko komentarzem artystki do zdarzeń w życiu ludzkim i obserwacją otaczającego nas świata, ale przede wszystkim ukazaniem sytuacji, w których sama uczestniczyła : „Urodziłam się w Wilnie i lata dzieciństwa wspominam jako jedne z najszczęśliwszych. Wybucha wojna, która burzy dotychczasowy mój szczęśliwy świat. Spadają pierwsze bomby. Pierwsi zabici. Pojawia się zagrożenie, które odtąd będzie obecne przez wszystkie lata. Skończyło się dzieciństwo.”

Najstarsze prace na wystawie pochodzą z lat 60., najmłodsze powstały w tym roku. Kilka prac zostało dodatkowo przeniesionych na wielki format. „Podejmuję próbę wprowadzenia widza do środka moich grafik i zapraszam go do uczestnictwa w odczuciach bezpośredniego zagrożenia, jakie sami stwarzamy dla siebie.” – mówiła podczas wernisażu Artystka.

Wystawę w Toruniu można zwiedzać do końca października, natomiast katalog wystawy z pozdrowieniami dla złotowian – do wglądu w Muzeum Ziemi Złotowskie.

TERESA JAKUBOWSKA– urodzona w 1930 roku w Wilnie, jedna z najwybitniejszych polskich graficzek. Po maturze w Złotowie (1948 r.) studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z grafiki uzyskała w 1953 roku. W latach 1958-1969 związana była z Grupą Toruńską członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963) za upowszechnianie kultury na Pomorzu. Od 1956 roku brała udział w dziesiątkach ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw grafiki, m.in. w 1963 roku wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę na paryskim Biennale Sztuki Młodych. Miała ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i za granicą Grafiki Jakubowskiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Bydgoszczy, w warszawskiej „Zachęcie Muzeum Ziemi Zł, Muzeum Sztuki i Historii w Genewie, Muzeum w Lozannie, także w toruńskiej „Wozowni”