„Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona”

PROMOCJA NOWEJ PUBLIKACJI
„Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona”

18.11.2018 (niedziela), godz. 17
plac Paderewskiego / siedziba muzeum

Wydawnictwo „Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona” ma na celu uświadomienie różnic pomiędzy tradycją pierwotną a tradycją wytworzoną. Główną częścią publikacji jest tekst naukowy etnologa i kulturoznawcy dr Doroty Angutek, która od 2004 roku prowadzi badania nad haftem krajeńskim. Poza genezą i dziejami, można poznać symbolikę i znaczenie motywów oraz główne cechy stylistyczne haftu krajeńskiego. Treści te zobrazowano dokumentacją fotograficzną najstarszych haftowanych tkanin znajdujących się w Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Publikacja ukazuje dużą aktywność twórców lokalnych i wsparcie instytucji kultury w kultywowaniu tradycji rodzimego haftu. W folderze zaprezentowano przykłady przedmiotów z aplikacjami motywów krajeńskich, np. tkaniny, pierniki, wydmuszki, bombki choinkowe, wycinanki, porcelana, ceramika, krawaty, magnesy, lalki, biżuteria. Przedstawiono sylwetki najbardziej aktywnych twórców lokalnych, osoby skupione wokół ośrodków kultury i grup pasjonatów regionalnych. Również graficy wykorzystują motywy krajeńskie w działalności promocyjnej. Przykładem są realizacje tworzone na zamówienie instytucji publicznych, tj. muzea, domy kultury, urzędy czy stowarzyszenia.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” wydawnictwo jest bezpłatne.

Wydarzenie towarzyszące: FESTYN KRAJEŃSKI
Zespół  „Krajniacy” z Wielkiego Buczka / Zespół „Krajna” z Nakła nad Notecią / kuchnia regionalna / stoisko muzealne / sceny do filmu „Gra w butelkę”
Zapraszamy!