Relacja z warsztatów w ramach Wakacyjnego Klubu Małego Muzealnika 2023

Wakacje, to częstsze spotkania z młodym pokoleniem złotowian w ramach Wakacyjnego Klubu Małego Muzealnika.
W tym roku spotykaliśmy się w pierwszym tygodniu lipca 3-7.07.2023 r.

Zamówiona pogoda dopisała, uczestnicy mogli rozkoszować się otoczeniem pięknie położonej Zagrody Krajeńskiej i zgłębiać historię, kulturę, przyrodę i obyczajowość Krajny. Ponadto z entuzjazmem podejmowali się prac zaplanowanych przez opiekunki warsztatów. Jednego dnia prali w balii i na tarze przy użyciu ługu oraz korzeni mydlnicy. Drugiego, parali się białą magią i pod okiem opiekunek wiedźm, komponowali woreczki z „ziołami mocy”. Następne zajęcia przeniosły dzieci w świat roślin i nauczyły je czerpać z nich co najlepsze wyciskając własnoręcznie sok z jabłek dawnymi metodami i zajadając się świeżą bagietką z masłem pokrzywowym. Pudry do kąpieli tworzone w przedostatni dzień warsztatów zapachniały aromatami pomarańczy, czekolady i cynamonu. Staś już tego samego dnia użył ich w kąpieli, a Janek żałował, że nie posiada wanny. Emocjonujący tydzień, dzieci zakończyły zabierając do domów pamiątkę w postaci breloczków ze sznurka wykonanych metodą makramy.

Po odebraniu dyplomów i podziękowań życzyliśmy dzieciom radosnych wakacji i aby z głowami pełnymi planów i obietnic powracały do Muzeum Ziemi Złotowskiej, Galerii za Winklem i Zagrody Krajeńskiej.