poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Odsłonięcie pomnika Friedricha Ludwika Jahna (1778-1852)

Pomnik Jahna znajdował się przed 1945 r. przy Tiergartenstraße (ul. Partyzantów), przy rozjeździe dróg na Zalesie i Blękwit.

Odsłonięcie pomnika Friedricha Ludwika Jahna (1778-1852), inicjatora niemieckiego ruchu gimnastycznego połączonego z ruchem narodowym, miało miejsce 25.05.1901 r. Pomysłodawcą i fundatorem jego wystawienia był Turnverein Jahn (Związek gimnastyczny Jahn). Z tej okazji przybyli do Złotowa (wtedy Flatow) przedstawiciele wielu narodowych związków gimnastycznych, w tym
z Wiednia.

Był rok 1894, gdy powstał aryjski Związek Gimnastyczny „Jahn”. Na Zachodzie było ich mało. Później utworzono takowe w Krajence i kilku wsiach. W Złotowie duszą związku był podczas swego pobytu tutaj Carl Brandt. Dołączyłem do niego, ponieważ ćwiczyła męska grupa gimnastyków i organizowano wspólne wędrówki, w czasie których poznawano się wzajemnie. Wędrowaliśmy do Starego Gronowa, Kamienia Krajeńskiego (Kamin), Sępólna Krajeńskiego (Zempelburg), Więcborka, Sypniewa, Kujana, Lędyczka (Landeck), Okonka (Ratzebuhr), Jastrowia, Łobżenicy itd. Potem nie angażowałem się już w działania związku.

Erich Hoffmann (w pierwszym rzędzie czwarty od lewej, 1927 rok)

Pomnik składał się z wartościowych i rzadkich kamieni przywiezionych z różnych okolic. Został zniszczony w latach 1945-1946, a rozebrane kamienie zużyto do budowy szosy do Zalesia. W muzeum eksponowany jest akt erekcyjny odnaleziony w miejscu dawnego ustawienia pomnika.

Od 2008 roku znajduje się tam rzeźba św. Huberta wykonana przez Bronisława Suchego, artystę amatora ze Starej Wiśniewki. Posiadamy również odznakę turnieju gimnastycznego z 1927 roku oraz widokówki z okresu międzywojennego z pomnikiem.

Skip to content