poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

200 lat!

„Razem młodzi przyjaciele! W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele. Jednością silni”.
Ten ponadczasowy cytat z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza pochodzący z 1820 r. przyświecał działalności Polsko Katolickiego Towarzystwa Młodzieży w Podróżnej w okresie międzywojennym. Sztandar szczęśliwie zachował się wraz z wyhaftowaną sentencją i wizerunkiem Św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży. Przechowywany jest w miejscowej kaplicy Św. Michała Archanioła.

A „dziś stoi zwinięty w białe płótno, przewiązany tasiemkami. Aksamit jest wytarty, jedwab postrzępiony… Rzadko oko ludzkie ogląda ten sztandar, tylko raz w roku, podczas procesji Bożego Ciała, pojawia się na ulicy dawna chluba dawnej młodzieży. Potem wędruje tam, gdzie jego miejsce”. Do szafy… Jak odnotowała w 2003 r. Anna Forecka w swej reporterskiej książce „Polski mur”.

W tym roku mija równe 200 lat, kiedy Adam Mickiewicz napisał te słowa, które podkreślały siłę młodego pokolenia tkwiącą we wspólnocie, zjednoczeniu się w podejmowanych wysiłkach. Takie hasła zapalały do czynu nie tylko młodych w Podróżnej należących do Związku Polaków w Niemczech.
Do końca września 1939 roku sztandar przechowywał w swoim domu Stanisław Erdmann, następnie został ukryty w domu Brzezińskich. Wspomnienia Łucji Kurzawy, córki Zofii i Mieczysława Brzezińskich:
– Rodzice zakopali sztandar w kurniku, wkrótce otrzymaliśmy nakaz opuszczenia Podróżnej. Żandarmi patrzyli nam na ręce, chcieli wiedzieć, co zabieramy z domu. Schowek znała Marta Świtałówna, która ze swoim bratem Frankiem, wykopała nocą sztandar i zawiozła do Bartków….
Anna Lamczyk i Marianna Tomsa prezentują sztandar Towarzystwa Młodzieży w Podróżnej.
Źr. Polski mur, Anna Forecka
Skip to content