poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Promocja publikacji „Rycerze polskiej sprawy”

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na spotkanie autorskie i promocję publikacji Zbigniewa Noski „Rycerze polskiej sprawy” w ramach obchodów 79. rocznicy Powrotu Złotowa do Macierzy

31 stycznia 2024 (środa), godz. 17:00

Kaplica Pamięci, ul. Staszica 14 w Złotowie

wstęp wolny

Zbigniew Noska, były redaktor naczelny pilskiego Tygodnika Nowego, ponownie z żoną Krystyną, niezawodną ilustratorką tekstów, zajęli się historią Ziemi Złotowskiej.

Publikacja p.t. „Rycerze polskiej sprawy” [ZAMÓW TUTAJ] zawiera ponad 40 opowiadań dotyczących historii Krajny Złotowskiej, od Wielatowa po koniec lat czterdziestych XX wieku. Są to zbeletryzowane epizody znane lub mniej znane, układające się w pewną całość. Stanowią próbę zainteresowania dziejami regionu, zwłaszcza młodych czytelników, nie poprzez opasłe tomiska podręczników i prac naukowych, lecz w formie krótkich opowieści z przeszłości, które można określić „okruchami historii”.

Podczas spotkania autorskiego ze Zbigniewem Noską i artystką Krystyną Noską będzie można nabyć najnowsze wydawnictwo Muzeum Ziemi Złotowskiej. Serdecznie zapraszamy!

 

RELACJA

Rycerze polskiej sprawy ⚔️ w Kaplicy Pamięci w Złotowie – Pod tym tytułem ukazała się kolejna, siódma już książka pary autorów Zbigniewa (tekst) oraz Krystyny (ilustracje) Nosków, tym razem prezentująca epizody z historii Złotowszczyzny. Autorzy dowodzą w niej, że północno-zachodnie kresy Rzeczypospolitej są obszarem kulturowym równie ciekawym i ważnym, jak bardziej znane ich wschodnie odpowiedniki. Były w przeszłości miejscem spotkań różnych kultur i narodów. Żyli tu Polacy, Niemcy, Żydzi, a nawet Holendrzy i Szkoci – wielokulturowe społeczeństwo, które stworzyło bogate dziedzictwo. Historia Złotowszczyzny jest więc opowieścią nie tylko o dziejach politycznych i militarnych, ale przede wszystkim o ludziach, którzy przez wieki tworzyli pogranicze polsko-niemieckie. Rycerzami strzegącymi polskości tych ziem byli: ksiądz, nauczyciel i żołnierz, co odzwierciedla w artystycznym skrócie okładka książki.
„Zbiór moich opowiadań – mówił Zbigniew Noska podczas premiery publikacji, która odbyła się w środę 31 stycznia w Kaplicy Pamięci w Złotowie – nie ma nic wspólnego z podręcznikową wersją historii. W formule swoistej gawędy historycznej ukazuje mniej lub bardziej znane epizody z przeszłości. Dla mnie jest intrygującą opowieścią o ludziach, ich życiu, troskach, sukcesach, o miłości, walce i szaleństwie. O decyzjach i ich powodach. O tym, dlaczego walczyli z sobą, jak się ubierali, co jedli, jak tańczyli, świętowali, kochali się i umierali. Podczas lektury tej książki czytelnik będzie wędrować ze mną przez czas i przestrzeń, odwiedzając różne epoki i odkrywając fascynujące fakty i anegdoty. Dowie się, jak ziemia złotowska przekształcała się na przestrzeni wieków, jakie wyzwania stawiano przed jej mieszkańcami i jak udawało się im się przetrwać i rozwijać. Zapraszam do wzięcia udziału w tej podróży i do zgłębienia tajemnic, które skrywa Złotowszczyzna. Czekają na nas niezwykłe opowieści i interesujące odkrycia”.
Gospodynią spotkania była Kamilia Krzanik-Dworanowska Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej, która objawiła się przy okazji jako znakomita lektorka, odczytawszy fragment opowiadania dotyczącego wyzwolenia Złotowa. Kaplica Pamięci to kolejny jej pomysł na miejsce wydarzeń kulturalnych, a książka Krystyny i Zbigniewa Nosków to kolejna publikacja świadcząca o wyjątkowej aktywności i zaangażowaniu muzeum, którym kieruje, w rozwój kultury regionu. Sala tej nowej placówki kulturalnej w Złotowie była wypełniona po brzegi, a uczestnicy spotkania aktywnie brali w nim udział.
Źródło tekstu: (zen) Tygodnik nowy nr 6, fot. Muzeum
Skip to content