poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Spotkanie z zabytkiem – Zaduszki kresowe – Żółkiew

Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Prezes Stowarzyszenia Zwykłego „Kresowiacy” w Złotowie Ryszard Kilar zapraszają na

Spotkanie z zabytkiem – Zaduszki kresowe – Żółkiew

2 listopada 2023 (czwartek), godz. 17:00

Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9 w Złotowie

wstęp wolny

Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, obchodzimy 2 listopada i warto pamiętać, że to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych. Listopad to czas wspomnień i zadumy. Z tej okazji zapraszamy do udziału w zaduszkach kresowych, które będą Spotkaniem z zabytkiem – grafiką Żółkiew oraz prelekcją o książce Stanisława Nicieji z cyklu „Kresowa Atlantyda” tom XIX. Spotkanie poprowadzi muzealnik Jerzy Jelonek.

Litografia z VI serii z Albumu widoków historycznych Polski, wydany w latach 1873-1883 przez Napoleona Ordę. Album ten przedstawia piękne rezydencje, ruiny zamków i miejsca historyczne ważne dla Polski. „Żółkiew (Galicya)” Gniazdo rodzinne i posiadłość znakomitego Hetmana Stanisława Żółkiewskiego herbu Lubicz. W kościele tutejszym znajduje się jego grobowiec. Miasto przeszło następnie na własność Daniłowiczów. Teofila, córka Daniłowicza, a matka króla Jana III wniosła Żółkiew w dom Sobieskich. Piotr Wielki r. 1707 w Styczniu w czasie najścia Szwedów tu w Żółkwi wydał w polskim języku Uniwersał, że wspólnie z Rzecząpospolitą wypędzi Karola XII i da całą pomoc dla zachowania praw kraju przy wolnej elekcyi króla. [pisownia oryginalna]

Publikacja Kresowa Atlantyda Tom XIX z rewelacyjnej serii historycznej, której autorem jest wybitny historyk Stanisław Sławomir Nicieja. Dziewiętnasty tom zawiera historię czterech miast kresowych: Żółkwi, Mostów Wielkich, Brodów i Czortkowa oraz kilkadziesiąt biografii niezwykłych mieszkańców tamtych okolic, w tym polskiego zdobywcy Kremla hetmana Stanisława Żółkiewskiego, światowej sławy twórców, w tym Wojciecha Kilara kompozytora, obok piewcy Lwowa Jerzego Janickiego, Józefa Rotha pisarza, czy matki psychologa Zygmunta Freuda. Publikacja zawiera niespotykany wcześniej w polskiej literaturze zbiór opowiadań o Kresach, ich historii oraz wspomnień o ludziach z tamtych terenów.

WIECEJ O PUBLIKACJI PRZECZYTASZ TUTAJ

Spichlerz Złotowski

Spichlerz Złotowski – jeden z zabytków Złotowa. Znajduje się przy głównych atrakcjach miasta, na szlaku prowadzącym z centrum miasta ku promenadzie. Na I piętrze budynku ulokowano sale wykładowo-konferencyjną Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Spichlerz to budynek przeznaczony do przechowywania materiałów sypkich, głównie ziarna zbóż. Murowany z czerwonej cegły, wielokondygnacyjny magazyn z urządzeniem do transportu zboża oraz z kranami i rynnami spustowymi. Spichlerz był jednym w z wielu mieszczących się przy ulicy Lange – teraz Spichrzowej. Tego typu budynki należały w większości do handlarzy zbożem pochodzenia żydowskiego.

Spichlerz złotowski posiada ciekawą elewację, obecnie w części odnowioną. Analiza murów wskazuje, że spichlerz był rozbudowany, czego dowodem zachowane dwie fazy rozbudowy. Spichlerz od wschodniej strony posiadał drzwi wejściowe i okna, a na każdym piętrze wrota, którym przyjmowano towar do przechowania. Schody wewnętrzne zostały zastąpione przez schody zewnętrzne w formie serpentyny. Spichlerz po remoncie oddano do użytku w 2011 roku, od 2019 roku jest pod opieką Muzeum Ziemi Złotowskiej Złotowskiej.

Makietę spichlerza wykonał Patryk Brzeski – ówczesny uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie.

Dowiedz się.
Skip to content