poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Złotów, ul. Spichrzowa 9

Spichlerz Złotowski

Spichlerz Złotowski – jeden z zabytków Złotowa. Znajduje się przy głównych atrakcjach miasta, na szlaku prowadzącym z centrum miasta ku promenadzie. Na I piętrze budynku ulokowano sale wykładowo-konferencyjną Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Spichlerz to budynek przeznaczony do przechowywania materiałów sypkich, głównie ziarna zbóż. Murowany z czerwonej cegły, wielokondygnacyjny magazyn z urządzeniem do transportu zboża oraz z kranami i rynnami spustowymi. Spichlerz był jednym w z wielu mieszczących się przy ulicy Lange – teraz Spichrzowej. Tego typu budynki należały w większości do handlarzy zbożem pochodzenia żydowskiego.

Spichlerz złotowski posiada ciekawą elewację, obecnie w części odnowioną. Analiza murów wskazuje, że spichlerz był rozbudowany, czego dowodem zachowane dwie fazy rozbudowy. Spichlerz od wschodniej strony posiadał drzwi wejściowe i okna, a na każdym piętrze wrota, którym przyjmowano towar do przechowania. Schody wewnętrzne zostały zastąpione przez schody zewnętrzne w formie serpentyny. Spichlerz po remoncie oddano do użytku w 2011 roku, od 2019 roku jest pod opieką Muzeum Ziemi Złotowskiej Złotowskiej.

Makietę spichlerza wykonał Patryk Brzeski – ówczesny uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie.


Get Directions

How to reach


Venue Exhibitions

Venue Events

Skip to content