poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Plenerowa wystawa o zwyczajach żniwnych na Krajnie

Muzeum Ziemi Złotowskiej poleca plenerową wystawę czasową
„Święty Idzi w Polu nic nie widzi, czyli zwyczaje żniwne i dożynkowe na Krajnie”
która jest już dostępna do oglądania przy Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie.

Wystawa została opracowana przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Ukazuje fotografie archiwalne z regionu Krajny ilustrujące prace związane ze żniwami oraz obchodami świąt plonów, czyli dożynek. Wykorzystane materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie oraz ze zbiorów prywatnych mieszkańców regionu i dotyczą zarówno okresu przed wojennego jaki i drugiej połowy XX w. Na szczególną uwagę mieszkańców Ziemi Złotowskiej zasługują fotografie z okresu międzywojennego wykonane podczas prac w polu na majątku w Klukowie pod Złotowem. Ekspozycja została wzbogacona o rozbudowany komentarz, który umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z najciekawszymi zwyczajami żniwnymi i dożynkowymi, których źródeł możemy doszukiwać się hen, aż w prasłowiańskiej przeszłości. Zatem jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć, dlaczego wieniec dożynkowy musi być okrągły, czym były „wyzwoliny wilka” i co z tym wszystkim ma wspólnego św. Idzi, to serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Wystawa ma charakter plenerowy i dostępna jest bezpłatnie, nawet poza godzinami otwarcia obiektu przy promenadzie złotowskiej.

Wystawy zewnętrzne są możliwe dzięki dofinansowaniu zadania polegającego na podnoszeniu jakości usług w Zagrodzie Krajeńskiej w zakresie turystyki i rekreacji. Na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w tym roku zakupiliśmy zewnętrzne ekspozytory wystawiennicze, które wykonała na zlecenie muzeum złotowska firma Craft Metal Tomasza Czyża.

Skip to content