poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Złotów, ul. Partyzantów 8

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska w Złotowie znajduje się przy miejskiej promenadzie. W tym małym skansenie znajduje się zagroda z XVIII w. z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi.

Chałupę podcieniową w Starej Świętej zbudowano w 1790 r. techniką szachulcową. Podobnie jak w budynku muzeum, chałupa posiadała „czarna kuchnię”, ale już dach pokrywała trzcina.
Od 1973r. stanowiła filię muzeum. Obiekt wcześniej wyremontowano i zgodnie z jego charakterem urządzono wewnątrz izbę regionalną. Gospodarzem tego miejsca była Elżbieta Sobbek, która oprowadzała zwiedzających.
Dziś ten budynek już nie istnieje, zaniedbany i zniszczony został rozebrany. W Zagrodzie Krajeńskiej odtworzono budynek na wzór chałupy ze Świętej, wykorzystując jedynie zabytkowe okna, drzwi i ozdobną listwę umocowaną w podcieniu narożnym. Podcień narożny to pomieszczenie w dolnej części budynku otwarte na zewnątrz podparte słupem lub filarem. Chałupa składa się z izby przedniej, alkierza, izby drugiej, komory pierwszej, komory drugiej oraz czarnej kuchni. Wnętrze jej wyposażone jest w zabytkowe sprzęty krajeńskie.

Get Directions

How to reach


Venue Exhibitions

Venue Events

Skip to content