Film dokumentalny TVP Historia – ZPwN

W 2022 roku Muzeum Ziemi Złotowskiej brało udział we współtworzeniu kilku publikacji, zwłaszcza katalogów i materiałów do wystaw z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech: „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech” IPN w Poznaniu oraz „1922 – 2022. ZPwN. Ludzie. Idee. Pamięć” Muzeum w Bytowie.

Natomiast za sprawą złotowianina Alka Rozenfelda, nasza ekspozycja stała, Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929-1939) stała się bohaterem programu telewizyjnego. Do Spichlerza Złotowskiego zaproszono ekipę programu TVP Historia, która nakręciła dokument o Związku Polaków w Niemczech, jego V Dzielnicy z siedzibą w Złotowie i powstałych w okolicy Szkołach Polskich. W rolę uczennic i uczniów wcieliły się dzieci i młodzież ze Złotowa. Materiał dokumentalny został opublikowany w 2023 roku w ogólnopolskiej telewizji.

Dostępny jest pod linkiem https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/zwiazek-polakow-w-niemczech–polska-jest-nasza-matka,397652