KONKURS LITERACKI NA OPOWIADANIE „LEGENDA O ŚREDNIOWIECZNYM MIECZU”

UWAGA!

KONKURS LITERACKI  „LEGENDA O ŚREDNIOWIECZNYM MIECZU”.

W grudniu 2020 roku zbiory Muzeum Ziemi Złotowskiej wzbogaciły się o średniowieczny zabytkowy miecz znaleziony w okolicach Ptuszy. CZYTAJ WIĘCEJ Okoliczności odnalezienia zabytku są niejasne, tak jak dokładna data jego powstania. Pewnie nigdy nie poznamy jego przeszłości.

Jego tajemnicza historia jest inspiracją do ogłoszenia konkursu literackiego na baśniowe opowiadanie o tym mieczu. Natchnienie można zaczerpnąć z ekspozycji militarnej w nowo otwartej kaplicy poewangelickiej w Złotowie.

Jeśli masz „lekkie pióro”, lubisz fantazjować, interesuje cię średniowieczna historia, a także chcesz rozwijać zainteresowania lokalnymi tradycjami to jest wyzwanie dla ciebie.

Zachęcamy wszystkich, dużych i małych, do puszczenia wodzy fantazji i uczestnictwa w konkursie.

Prace należy składać do 8.05.2022 roku.

Regulamin Konkurs Miecz do pobrania!

23 maja 2022 roku w budynku Muzeum Ziemi Złotowskiej zebrała się komisja w składzie Andrzej Motak – emerytowany nauczyciel języka polskiego, Janusz Justyna – regionalista , Katarzyna Józefowska – asystentka muzealna i wyłoniła najlepsze prace w konkursie „Legenda o średniowiecznym mieczu”. Ilość opowiadań, które spłynęły na konkurs była zaskakująca – aż 47. Oprócz prac społeczności lokalnej, prace napływały z różnych zakątków kraju, z Gniezna, Warszawy czy Radomia. Komisja po uprzednim zapoznaniu się z każdym tekstem debatowała nad jego walorami literackimi, a także znajomością lokalnej historii, której wątki były wymogiem w konkursie.

Ostatecznie, w zgodnej atmosferze, wybrała najlepsze prace z każdej kategorii wiekowej i przyznała dodatkowe wyróżnienia.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w niedzielę o godz. 14:30, podczas Turnieju Husarskiego na Półwyspie Rybackim w Złotowie.

W kategorii wiekowej do 16 roku życia zwyciężyli:

1. Kulpa Maciej ze Złotowa
  2. Papiewski Maksymilian z Radomia
  3. Olszewski Szymon ze Złotowa

Wyróżnienia otrzymali: Szulc Dawid i Wierzchowska Izabela.

W kategorii powyżej 16 roku życia zwyciężyli:

1. Koenig Roman z Jastrowia
  2. Zawadzki Emil z Warszawy
  3. Woźniak Marcin z Gniezna

Wyróżnienia otrzymali: Sucha Genowefa i Charmuszko Tadeusz.

Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów literackich.