Nasz punkt Informacji Turystycznej doceniony dwoma gwiazdkami!

Działający przy Muzeum Ziemi Złotowskiej Punkt Informacji Turystycznej w Złotowie ubiegał się w ciągu kilku miesięcy 2022 roku o certyfikację w Wielkopolsce, w ramach ogólnopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, koordynowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Certyfikacja określana liczbą przyznanych gwiazdek jest gwarancją jakości obsługi i profesjonalizmu świadczonych usług. Do zdobycia maksymalnie są cztery gwiazdki, według bardzo ściśle przestrzeganych kryteriów.

Punkt IT spełnił wymagania dotyczące dwóch gwiazdek, co jest bardzo dużym osiągnięciem, albowiem wyższe certyfikacje z reguły przypadają dużym ośrodkom miejskim lub miejscom cieszącym się ogromnym wzięciem wśród turystów. Aby uzyskać dwugwiazdkowy certyfikat, złotowski punkt IT musiał wykazać się m.in. odpowiednią lokalizacją obiektu, oznakowaniem, dostępnością architektoniczną dla osób niepełnosprawnych, obsługą turysty min. 5 dni w tygodniu (przede wszystkim w weekendy), a także znajomością języków obcych.

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 23 września 2022 roku w Baborówku koło Szamotuł, podczas wielkopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, zorganizowanych przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Na ręce pracownika IT w Złotowie, Janusza Justyny, przekazany został okolicznościowy dyplom z potwierdzeniem uzyskania dwóch gwiazdek certyfikacji. Podczas uroczystości w Baborówku obecna była także Kamila Krzanik-Dworanowska, prezes WZLOT-u i dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej, któremu złotowski punkt IT podlega.

Gratulacje za uzyskanie certyfikatu jako jedyny punkt IT w północnej Wielkopolsce, osobiście złożył Jacek Bogusławski, członek zarządu Sejmiku Wielkopolski. Wyróżnienie w postaci dwóch gwiazdek to silna motywacja do ubiegania się o wyższe stopnie, tym bardziej, że ważność certyfikacji trwa dwa lata.