poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Przewodnik po Złotowie

Muzeum Ziemi Złotowskiej oferuje możliwość wynajęcia przewodnika po mieście Złotów. Koszt wynajmu wynosi 50 zł za godzinę. Trasa zwiedzania jest ustalona przez MZZ, ale istnieje możliwość wyznaczenia trasy przez osobę-instytucję wynajmującą. Dostępny język angielski. Kontakt w sprawie przewodnika: 67 263 2872 lub 780 134 919.

Ponadto Złotowski Korpus Ekspedycyjny oferuje usługę: Wynajmij tubylca” – oprowadzanie po mieście i okolicy bezpłatnie. W przypadku wystąpienia kosztów pokrywa je wynajmujący. Kontakt z Korpusem: 601 928 276.

 

Trasa wyznaczona przez Muzeum Ziemi Złotowskiej:

Trasa przebiega po mieście Złotów, obejmuje niemal wszystkie ważniejsze obiekty zabytkowe w mieście:

Dworzec kolejowy – zbudowany w XIX w., na potrzeby powstałej w 1871 roku linii do Chojnic i Piły. Spalony w 1945 roku, odbudowany w latach 50. ubiegłego stulecia. Obecnie bardzo zaniedbany, wkrótce zostanie procesowi renowacji.

Idąc w prawo od dworca, obok marketu Netto dochodzimy do al. Piasta, reprezentacyjnej ulicy Złotowa. Pierwszy budynek to dawny hotel Zur Ostbahn, nastawiony na obsługę osób podróżujących linią Berlin – Królewiec. Obecnie, po remoncie – dom mieszkalny (nr domu 59). Na wschodnim szczycie budynku mural z grafiką pani Teresy Jakubowskie.

Idąc dalej w stronę ratusza, po lewej stronie al. Piasta kamienice zbudowane dla urzędników, po prawej stronie największa kamienica w przedwojennym Złotowie, zbudowana przez Franza Muhme. Obecnie siedziba policji.

Po lewej stronie park miejski, który do 1945 roku służył urzędowi Landrata – starosty. Obecnie ogólnie dostępny z ciekawą roślinnością, fontanną muzyczną, muszlą koncertową i wc. Obok gmach starostwa z 1912 r. i jedyny na świecie pomnik Piasta Kołodzieja z 1957 r. z Prawdami Polaków.

Po prawej stronie willa Iwańskiego, dom wybierany w latach 30. najpiękniejszą budowlą w mieście. Obecnie bardzo zaniedbana.

Idąc dalej po tej stronie alei trafiamy na  budynek Szkoły Muzycznej, przed wojną Inspektorat Szkolny (nr domu 31).

Budynek pod nr 25 należy do Urzędu Skarbowego, przed 1945 rokiem także mieściła się tu instytucja skarbowa.

Po lewej stronie dom kultury, po prawej stronie dawny dom dla seniorów, ufundowany przez firmę Elkuss und Soehne  (nr domu 20).

Hotel-restauracja Krajna – możliwość noclegu.

Zabudowania dawnego browaru Welsch (nr 16).

Po lewej stronie poczta zbudowana w 1930 roku, po prawej budynek ratusza z 1915 roku oraz Rondo 31 Stycznia (data powrotu Złotowa do Macierzy) z figurą jelenia – herbu miasta. Punktualnie o 12.00 jeleń się obraca przy dźwiękach myśliwskich fanfar. W innym czasie obracanie jelenia można wywołać wysyłając smsa pod nr tel. 74480.

Dom Polski – siedziba V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Przed budynkiem symboliczna ławeczka z postacią ks. Bolesława Domańskiego. Dom Polski jako hotel i restauracja aktualnie nieczynny (ul. Domańskiego 5).

Wchodzimy w ulicę Wojska Polskiego, gdzie zaczyna się tzw. Stare Miasto, zabytkowy układ urbanistyczny Złotowa.

Po lewej stronie dom mieszkalny z tablicą poświęconą rodzinie Biniakowskich, zasłużonych działaczy polonijnych (nr domu 18).

Po prawej stronie dom towarowy należący do powstałej w 1906 roku spółdzielni Rolnik.

Kolejna kamienica (nr 15) należała do rodziny generała US Army Waltera Kruegera, urodzonego w Złotowie w 1881 r.

Gmach dawnej poczty królewskiej i banku, obecnie w rękach prywatnych (nr domu 12)

Zabudowa ul. Wojska Polskiego jest częściowo zabytkowa, częściowo odbudowana po 1945 roku, po zniszczeniach wojennych.

Siedziba Muzeum Ziemi Złotowskiej, najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Muzeum czynne od poniedziałku do soboty, w godz. 8-16. Dostępne wystawy stałe i czasowe, sklepik z pamiątkami.

Nieopodal stary, kamienny spichlerz, niewykluczone, że była to pierwsza bożnica żydowska w Złotowie (pl. Paderewskiego 14, podwórze). Obok Galeria za Winklem, filia muzeum z wystawami (PRL, czasowe) oraz ze sklepikiem z pamiątkami oraz punktem informacji turystycznej – czynna codziennie w godz. 10-17.

Po lewej zabudowa Starego Miasta i plac J. I. Paderewskiego. Na placu zarys zburzonej w październiku 1938 roku synagogi. Wschodnia część zabudowy placu Paderewskiego spalona i zburzona w lutym 1945.

Ulicą Kościelną idziemy w stronę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1664 roku (26). Po lewej mural z postacią Andrzeja Karola Grudzińskiego. W oddali mural na 600-lecie Złotowa. Kościół barokowy z bogatym wnętrzem i kryptą, gdzie znajduje się zabytek klasy europejskiej – trumienka dziecka dziedzica złotowskiego, A. K. Grudzińskiego. Na ścianie muru wokół dziedzińca odcisk stópki Marianny Grudzińskiej.

Kierując się w lewo dojdziemy do pl. Kościuszki i do kościoła ewangelickiego z 1831 roku, obecnie kościoła pw. St. Kostki.

Przy placu gmach dawnego sądu z 1873 roku, obecnie filia zakładu penitencjarnego w Czarnem.

Opuszczając plac Kościuszki wchodzimy w ul. Obrońców Warszawy, najstarszej ulicy w mieście.

Na końcu ulicy budynek kościoła pw. św. Rocha z 1903 roku, z okalającym świątynię zabytkowym cmentarzem katolickim.

Za cmentarzem Kaplica Pamięci – odrestaurowany dom przedpogrzebowy z 1906 roku, stanowiący filię Muzeum Ziemi Złotowskiej z wystawą religijno-militarną.

Za Kaplicą Pamięci Cmentarz Wojenny z poległymi w czasie II wojny światowej żołnierzami LWP i Armii Czerwonej. W dalszej części nekropolii nieistniejący cmentarz ewangelicki z pomnikiem ku czci dawnych mieszkańców Złotowa, zagospodarowany jako Park Pamięci.

 

Uwaga – spacer z przewodnikiem z Muzeum Ziemi Złotowskiej zapewnia wstęp do wszystkich zabytków i obiektów muzealnych.


Zwiedzanie z przewodnikiem zapewnia wstęp do zabytków i obiektów muzealnych.