W dniach 25 – 29 lipca 2022 r. odbyły się warsztaty dla dzieci w ramach Wakacyjnego Klubu Małego Muzealnika. Jest to metoda edukowania poprzez zabawę i ekspresję twórczą, dobry sposób na poznawanie historii i tradycji naszych ziem w lekkiej, wakacyjnej formule. Tematy zajęć dotyczyły bieżących aktywności muzeum, wielokulturowości na Złotowszczyźnie, szkoły polskiej z międzywojnia, tajników pracy muzealnika, sposobu pozyskiwania eksponatów i ich katalogowania. Warsztaty odbywały się we wszystkich obiektach, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum Ziemi Złotowskiej: Zagroda Krajeńska, Spichlerz Złotowski, Kaplica Pamięci, siedziba Muzeum Ziemi Złotowskiej. Zajęcia praktyczne, w których uczestniczyły dzieci, nauczyły je techniki frottage, pisania piórem i tkania tkanin. Warsztaty były bezpłatne i wzięło w nich udział siedemnaścioro dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Na zakończenie tygodnia na uczestników czekały dyplomy i słodki poczęstunek. Wakacyjny Klub Małego Muzealnika to już złotowska tradycja na ciekawe spędzenie wolnego czasu w wakacje.
-
Pierwszy dzień warsztatów 25. 07 – poniedziałek.
Zagroda Krajeńska – warsztaty dawne zabawy.
-
Zwiedzanie wystawy czasowej dawnych zabawek.
-
Gry i zabawy z czasów PRLu (warcaby, chińczyk, skakanka, gra w klasy, gra w gumę).
-
Drugi dzień warsztatów 26.07 – wtorek.
Muzeum Ziemi Złotowskiej – warsztaty historyczne.
-
Zwiedzanie muzeum.
-
Omówienie rodzajów muzeów pod względem gromadzonych materiałów. Muzeum Ziemi Złotowskiej, jako przykład muzeum regionalnego. Wyjaśnienie jak pozyskuje się eksponaty i w jaki sposób się je przyjmuje. Objaśnienie eksponatów z podziałem na działy.
-
Zabawa: zgadywanka manualna, odgadywanie przedmiotów, eksponatów muzealnych ukrytych w worku przez dotyk.
-
Uczestnicy warsztatów wybierają jeden eksponat o układają jego wymyśloną historię.
-
Trzeci dzień warsztatów 27.07 – środa.
Kaplica Pamięci – warsztaty historyczne.
-
Zwiedzanie ekspozycji stałej w kaplicy.
-
Wykład i prezentacja o wielokulturowości na ziemi złotowskiej we wcześniejszych wiekach.
-
Odbijanie napisu z macewy metoda frottage. Frottage, frotaż (fr. tarcie) – technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów (np. drewna, tkaniny, liści, kamieni) na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem (lub innym podobnym narzędziem).
-
Czwarty Dzień warsztatów 28.07 – czwartek.
Spichlerz Złotowski – warsztaty kaligrafii.
-
Zwiedzanie wystawy stałej klasy Szkoły Polskiej z okresu międzywojnia.
-
Nauka starannego pisania stalówką i atramentem.
-
Uczestnicy otrzymują materiały i przybory do ćwiczeń w kaligrafii: ołówki i papier w linie oraz do kolejnego etapu: papier, obsadki, stalówki i atrament;
-
Efektem końcowym jest wykaligrafowanie swojego imienia i nazwiska.
-
Dzień piaty warsztatów 29.07 – piątek.
Zagroda Krajeńska – warsztaty etnograficzne.
-
Zwiedzenie zagrody, chaty.
-
Wszystko o lnie – zaprezentowane zostaną kolejne etapy obróbki tego surowca – międlenie, czesanie i przędzenie włókna. Oglądanie bajki dla dzieci.
-
Pokaz Anny Nity, który objaśnia jak pracuje krosno tkackie i pokaże jak się tkało płótno.
Warsztaty były bezpłatne i wzięło w nich udział siedemnaścioro dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Na zakończenie tygodnia na uczestników czekały dyplomy i słodki poczęstunek.