poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Małe i wielkie – świat krajeńskich zwierząt w grafice i ceramice

Małe i wielkie – świat krajeńskich zwierząt w grafice i ceramice

Otwarcie wystawy:
Galeria za Winklem,
13 marca (piątek) 2026 r.
godz. 17.00

Wstęp wolny

Wystawa jest spotkaniem dwóch odmiennych, a jednocześnie doskonale uzupełniających się światów: delikatnych ceramicznych figurek zwierząt
oraz wyrazistej grafiki użytkowej. Miniatury z Nakła stanowią ważny element dziedzictwa materialnego regionu.
Zestawiono je z plakatami Krzysztofa Kamila Przygody z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, tworząc nieoczywisty dialog form i znaczeń.
Nowoczesna aranżacja podkreśla kontrast między małą skalą figurek a dużymi, kolorowymi kompozycjami graficznymi.
Zwierzątka pełne wdzięku i humoru odsłaniają codzienną wrażliwość twórców pracujących w glinie. Plakaty natomiast ukazują język wizualny epoki,
w której grafika użytkowa jest nie tylko sztuką, lecz także narzędziem komunikacji społecznej.
Wspólna przestrzeń wystawy tworzy opowieść o kulturze i estetyce XXI wieku – o tym, jak różne media mogą wzajemnie się dopełniać,
komentować i inspirować. Miniatura spotyka się tu z obrazem, forma z plakatem, a tradycja z nowoczesnością.
Kurator wystawy: Wioletta Bednarz
Wystawa czynna do maja 2026 r.
Serdecznie zapraszamy!

KRZYSZTOF KAMIL PRZYGODA

Ur. w 1988 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2015 roku pracuje w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.

W pracy zajmuje się między innymi prowadzeniem warsztatów plastycznych i ceramicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest założycielem i prowadzącym Koła Ceramików Nakielskich, działającego od 2018 r. przy muzeum w Nakle.

W czasie wolnym od pracy tworzy grafiki wektorowe*, między innymi serie plakatów, w których inspiracje czerpie głównie z grafiki i malarstwa japońskiego. Do tej pory powstało kilka serii plakatów w tym najbardziej obszerna „Krajna”, oraz mniejsze np. „Seria Oceaniczna”, „Seria Japońska”, czy też „Dania kuchni polskiej”.

Kolejnym medium wyrazu artystycznego jest malarstwo. Najczęściej sięga po farby akrylowe i akwarelowe. Najchętniej wybieranymi tematami prac są pejzaże i kompozycje kwiatowe.

Od kilku lat hobbystycznie rzeźbi w glinie. Wśród powstających prac najczęściej wykonuje figurki zwierząt, biżuterię oraz postaci ludzkie w formie figurek i płaskorzeźb.

 

* Grafika wektorowa, zwana również grafiką obiektową, związana jest z faktem, iż obraz opisany jest za pomocą tzw. obiektów, które zbudowane są z podstawowych elementów nazywanych prymitywami, czyli prostych figur geometrycznych takich jak odcinki, krzywe, okręgi, wielokąty. Każdy z prymitywów opisywany jest za pomocą parametrów, np. w przypadku odcinka – współrzędnych jego końców,

a w przypadku okręgu – współrzędnych środka i długości promienia. Obiekty takie mają także określone atrybuty mówiące np. o grubości i kolorze linii, kolorze wypełnienia figury lub wypełnieniu niejednolitym, jak wypełnienie gradientem albo wzorem, albo stopniu przezroczystości. Atrybuty zależą głównie od stosowanego standardu opisu grafiki wektorowej.

  

Galeria za Winklem

Otwarta codziennie w godz. 10-17, plac Paderewskiego 13 w Złotowie

Wystawy czasowe i wystawa stała „Złotów w PRL-u”

Punkt Informacji Turystycznej w Złotowie

Pamiątki i produkty regionalne

W sobotę 17 września 2022 r. godz. 17:00 nastąpiło oficjalne otwarcie nowego lokalu przy placu Paderewskiego 13.

Złotowskie muzeum nieustannie powiększa swoje zbiory i przez 60 lat istnienia zebrało piękną kolekcję eksponatów. Niestety magazyn muzealny jest dla nich za ciasny. Dlatego podczas jubileuszu 60-lecia został otwarty kolejny obiekt, w którym prezentowane są wystawy stałe i czasowe.

W „Galerii za winklem” urządzono wystawę stałą pod wszystko mówiącym tytułem „Moje miasto, a w nim – Złotów w PRLu”. Na ekspozycję wystawy składają eksponaty żywcem wyjęte z czasów, gdy w Polsce panował socjalizm, w latach 1945-1989.

Na plac Paderewskiego 13 przeniósł się również sklepik muzealny z pamiątkami z regionu i wyrobami lokalnych twórców oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Bliskie sąsiedztwo z zabytkową zabudową sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych.

PROFIL GALERII NA FACEBOOKU – TUTAJ

Dowiedz się.