Danzwerweg — tablica metalowa z nazwą ulicy w Złotowie z napisem w stylu gotyckim to najnowszy nabytek w Muzeum 🥳
Daniel Danzer — rzeźbiarz z Turyngii osiadły w trakcie wojny trzydziestoletniej w Złotowie. O jego życiu zachowało się niewiele informacji. Wiadomo, że był Żydem pochodzącym ze Starej Rzeszy. Jego życie w tragiczny sposób naznaczyła wojna trzydziestoletnia, po której zakończeniu osiadł w Złotowie, zakładając tam swój warsztat rzeźbiarski. Zgodnie z przekazami umarł, dożywszy sędziwego wieku 110 lat!
Jego największym dziełem jest dekoracja rzeźbiarska kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Złotowie (1664–1669), w skład której wchodzi 5 ołtarzy, ambona, chrzcielnica i Grupa Ukrzyżowania na belce tęczowej. Kunszt i kompozycja tych dzieł świadczą o niezwykłym talencie i zdolnościach artystycznym mistrza.
O Danzerze wspominają:
🅰️ Burmistrz Złotowa Carl Friedrich Brandt w swojej monografii pt. Die kath. Pfarrkirche zu St. Marien Himmelfahrt in Flatow / Katolicki Kościół Parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Złotowie z 1927 roku”
🅱️ Wnuk artysty w swoim życiorysie – Stefan Schulz (ur. 1714) zasłużony żydowski działacz religijny, misjonarz i dyrektor Instytutu Callenberga w Halle.
🔴 Ulica Danzerweg w Złotowie nosiła tę nazwę do roku 1945, następnie zmieniono nazwę na ulicę Boczną. Tablica owa została znaleziona przez darczyńcę w pomieszczeniu poniemieckiego domu sąsiadującego z ówczesną ulicą Danzerweg.
Publikacja jest dostępna w naszym sklepiku w cenie 3 zł , polecamy!