„Les fenêtres de la mémoire – Okna pamięci”(2021)

Na wystawie czasowej Szkoła Buchwaldow oprócz działalności pedagogicznej (nauczyciele języka francuskiego w LO w Złotowie), zaprezentowaliśmy niezwykle ciekawe pasje i zainteresowania Czesława Buchwalda, jako miłośnika i propagatora kultury i sztuki francuskiej, tłumacza, pisarza, regionalisty, melomana, dokumentalisty, społecznika, ale przede wszystkim fotografa uwieczniającego uroki Złotowszczyzny w architekturze i krajobrazie. Do grona jego wychowanków zaliczyć można kilku znanych w kraju wybitnych fotografików. Dodatkową atrakcję stanowiła oprawa muzyczna wystawy skomponowana specjalnie na tę okazję przez córkę Magdalenę Buchwald, uznaną (już!) w świecie kompozytorkę muzyki współczesnej.

„Les fenêtres de la mémoire – Okna pamięci”(2021) – instalacja dźwiękowa

Utwór jest zestawieniem fragmentów, jak gdyby wspomnień zakłóconych upływem czasu, które inspirują do refleksji. Konwencja ta nie wymaga koncentracji uwagi na całości podczas słuchania, można się skupić na dowolnych fragmentach, innych słuchać jednym uchem czy też traktować wszystko jako tło, rodzaj tapety dźwiękowej.

Użyty materiał dźwiękowy to oryginalna dokumentacja dźwiękowa występów zespołu koła języka francuskiego (1982,1986), nagrane dźwięki – m.in. strumyk w Kiełpinie – częściowo przetworzone elektronicznie, migawka aparatu fotograficznego jako rodzaj refrenu lub „klaps” oddzielający poszczególne obrazy/sceny. Gatunek ten można zaliczyć do tzw. sztuki dźwięku (ang. Sound Art, niem. Klangkunst).

Magdalena Buchwald