Muzealniczki w Krainie Nocy i Dni

W dniach 8–10 sierpnia reprezentacja Muzeum Ziemi Złotowskiej wzięła udział w wyjeździe studyjnym przygotowanym przez Stowarzyszenie „LGD7 – Kraina Nocy i Dni” ” dla grupy z Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krajna Złotowska”. Spotkaliśmy się w Emilianówku pod Kaliszem z ciepłym przyjęciem i bogatą ofertą edukacyjną.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Dwór Mielęckich, obecnie siedziba Gminnego Centrum Kultury, z pięknie utrzymanym parkiem i pomnikiem przyrody, dorodnym platanem. We wnętrzach z odkrytymi podczas remontu polichromiami, odbyły się warsztaty ozdabiania lampionów z surowego drewna i deseczek ze starych skrzynek.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Muzeum mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Najbardziej zachwyciła wszystkich kolekcja fortepianów firm polskich XIX i XX w. Kolekcja obejmuje ponad 50 fortepianów skrzydłowych, stołowych, fortepian-lirę i pianina z całej Europy. W gospodarstwie turystycznym pod nazwą „Karczma Kaliska” braliśmy czynny udział w warsztatach nalewkarskich, na których zapoznaliśmy się z metodą sporządzania nalewek, historią trunków w dawnej Polsce i kulturą picia nalewek. Obejrzeliśmy kolekcję kieliszków i czarek do podawania alkoholi. Własnoręcznie wykonaliśmy nalewkę tzw. „porterówkę”.

Trzeci dzień upłynął nam w sentymentalno–romantycznym nastroju w Dworku w Russowie, gdzie urodziła się i mieszkała Maria Dąbrowska autorka „Nocy i dni”. Dworek odremontowany w 1971 roku ubiegłego stulecia zachwyca swą architekturą i wystrojem wnętrz przepełnionymi pamiątkami po znanej pisarce. Ogromny park, zieleń, woda dodają miejscu magii i wprowadzają w nastrój spokoju i błogości.

Wyjazd był świetną okazją do integracji z innymi lokalnymi grupami działania, a także wzbogacił nas estetycznie i edukacyjnie. Dziękujemy Markowi Romańcowi, dyrektorowi LOD Krajna Złotowska, za zabranie naszej ekipy w tę pełną wrażeń podróż.