Na początku listopada 2024 roku Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu docenili działania Muzeum Ziemi Złotowskiej. W Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gala Podsumowująca jubileuszową XXV edycję Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”. Nagrodę z rąk Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrała dyrektor muzeum Kamila Krzanik-Dworanowska w towarzystwie Jakuba Pieniążkowskiego – Burmistrza Miasta Złotowa 13 tysięcy złotych za wydarzenie „Osada Krajeńska i Dzień Ziemi w Zagrodzie Krajeńskiej” zrealizowane w 2022 roku.
Informacje o naszym działaniu
https://muzeum-zlotow.pl/?event=osada-krajenska-na-dzien-ziemi-w-zagrodzie

W kwietniu 2022 roku, wraz z budzącą się do życia przyrodą po raz pierwszy Muzeum Ziemi Złotowskiej otworzyło sezon w Zagrodzie Krajeńskiej i wspólnie z mieszkańcami Krajny świętowało Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Od tego roku wydarzenie stało się cyklicznym. Nasze wydarzenie wpisuje się swoją formą w to największe ekologiczne święto świata. W każdym roku, atrakcji nie braknie – jest radośnie, twórczo i edukacyjnie. Tak było też w 2022 roku, podczas pierwszej edycji wydarzenia w Zagrodzie. Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprosiło do wspólnego świętowania Osadę Krajeńską reprezentowaną przez Magdalenę i Jacka Tesławskich z Czarmunia. Bohaterami Święta Ziemi były drewno i glina, a także produkty z nich wytwarzane jak dziegieć czy węgiel do rysowania. To wydarzenie, trzeba podkreślić, odbiło się szerokim echem wśród nauczycieli i dzieci z okolicznych szkół, a także wśród mieszkańców Krajny, którzy licznie odwiedzili Zagrodę Krajeńską skuszeni dźwiękami bębnów i zaciekawieni pokazami ciesielskimi. Dowiedzieli się o leczniczych właściwościach brzozy i dziegciu, a także samodzielnie strugali drewniane łyżki. Uczniowie pod opieką pedagogów nauczyli się jak dbać o naturalne środowisko i wykorzystywać je do poszerzania swoich pasji. Wydarzenie Dzień Ziemi z Osadą Krajeńską skupiło się szczególnie na walorach proekologicznych i szeroko pojętą edukacją w tym temacie.
Świętowanie podzieliliśmy na dwa dni. Dzień pierwszy, piątek, był ofertą edukacyjną dla okolicznych szkół. Ważne jest by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat. Grupy szkolne mogły wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Osadę Krajeńską w godzinach od 10:00 do 14:00. Przejście całej trasy warsztatowej trwało około 1 godziny (po 20 minut na każdy z warsztatów). Pierwszy raz udało się zgromadzić tyle uczniów w jednym miejscu, na jednym wydarzeniu. Udział wzięło aż 18 klas, ponad 500 dzieci, a uczniowie wyszli zachwyceni różnorodnością zaprezentowanych stanowisk, pełni nowej wiedzy na temat rzemiosła i codziennych obyczajów wczesnego średniowiecza, a także z głowami pełnymi inspiracji jak czerpać z naturalnych zasobów przyrody nie niszcząc jej.
Warsztaty miały na celu rozwinąć zrozumienie środowiska naturalnego i współgranie człowieka z naturą od wieków. Dotyczyły pokazów rzemieślniczych reprezentujących okres wczesnego średniowiecza poprzez narzędzia, stroje, ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Warto było na własne oczy zobaczyć jak rekonstruktorzy korzystając z zasobów natury rozwijają swoje pasje i umiejętnie przekazują je innym.