Wizyta w mieście partnerskim Rathenow (Niemcy)

Delegacja z Miasta Złotowa została zaproszona do miasta partnerskiego Rathenow w Niemczech na StadtFEST, który odbywał się w pierwszy weekend września. Zastępca burmistrza Pan Tomasz Stoltmann, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Złotowski Dom Kultury Beata Reszka oraz kierownik Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej Tomasz Tetzlaff mogli uczestniczyć w oficjalnej inauguracji miejskiego festiwalu oraz zwiedzaniu miasta z gości pozostałych miast partnerskich Rathenow. Na złotowskiej delegacji największe wrażenie zrobiły: sala widowiskowa w ośrodku kultury, most łączący dwie części miasta, parada organizacji miejskich oraz Złotówer Weg w pięknym parku. Dziękujemy, swojemu rodakowi Michałowi, który jest mieszkańcem Rathenow, za pomoc w przełamaniu bariery językowej.

Rathenow

Umowa partnerska pomiędzy Złotowem a Rathenow została podpisana w 1991 roku.
Rathenow jest miastem położonym we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia nad Hawelą (dopływ Łaby). Liczy 24 tys. mieszkańców i jest siedziba powiatu Havelland.
Nazywane jest „Stadt der Optik”, ponieważ zlokalizowane są tam zakłady optyczne. Założycielem przemysłu optycznego w Rathenow był Johann Heinrich August von Duncker żyjący na przełomie XVIII/XIX wieku.

Warto zobaczyć:

• Wieżę Bismarcka z 1914

• Kościół Sankt-Marien-Andreas z połowy XII wieku

• Rzymskokatolicki kościół parafialny Sankt Georg z 1893 roku,

• Most Jederitzer (nad rzeką Havel) z 1912 r.

• Pomnik „Kurfürstendenkmal” – pomnik przedstawiający wielkiego elektora Fryderyka Wielkiego, zabytek architektury barku (piaskowiec) z lat 1736-38

• Mury miejskie – pozostałości murów miejskich wzniesionych w 1295 roku z czerwonej cegły